"Wdrożenie ustaleń zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji". Porozumienie na unijnym szczycie ws. klimatu

Jest porozumienie na unijnym szczycie w Brukseli w sprawie zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z obecnych 40 procent do 55 w najbliższej dekadzie. O zgodzie poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel.  

2020-12-11, 08:45

"Wdrożenie ustaleń zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji". Porozumienie na unijnym szczycie ws. klimatu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Yuriy Bartenev/Shutterstock.com

Wnioski ze szczytu przez długi czas blokowała Polska, bo domagała się między innymi większego wsparcia na transformację energetyczną.

- Wdrożenie ustaleń nastąpi zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji, zagwarantowana jest ochrona konkurencji - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z polskich dyplomatów.

Powiązany Artykuł

energetyka stock 1200.jpg
Jakub Wiech: najbliższe lata będą czasem nadrabiania zaległości w energetyce

Dodał, że podkreślona została rola gazu w transformacji energetycznej. Kluczowe dla Polski było także to, że unijni przywódcy będą dalej wyznaczać kierunki polityki klimatycznej. Rada Europejska podejmuje bowiem decyzje jednomyślnie.

REKLAMA

Posłuchaj

Porozumienie w sprawie klimatu na unijnym szczycie (Beata Płomecka / IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Graniczny podatek węglowy

Zapadła decyzja o wprowadzeniu granicznego podatku węglowego, by zagwarantować, że branże, przede wszystkim energochłonne, nie ucierpią w związki ze zwiększaniem celów redukcyjnych. Unia ogranicza emisje dwutlenku węgla, ale w wielu krajach takich redukcji nie ma.

W rezultacie europejski przemysł jest wystawiony na nierówną konkurencję w porównaniu z firmami z krajów spoza Unii, w których nie obowiązują opłaty za emisje gazów cieplarnianych. Ma to zmienić właśnie podatek węglowy.

REKLAMA

Kluczowe dla Polski były zmiany w reformie unijnego systemu handlu pozwoleniami na emisję CO2 i zwiększenie puli darmowych pozwoleń. A także fakt, że unijni przywódcy będą dalej wyznaczać kierunki polityki klimatycznej. Rada Europejska podejmuje bowiem decyzje jednomyślnie.

"Europa jest liderem w walce ze zmianami klimatycznymi. Postanowiliśmy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku" - napisał Michel na Twitterze.

Obecny cel to ograniczenie emisji o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 1990.

Beata Płomecka, bartos 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej