Piotr Gliński: BohaterOny to uhonorowanie tych, którzy przyczynili się do pielęgnowania historii Polski
Przewodniczący Kapituły Nagrody BohaterONy, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, otwierając galę wręczenia tych nagród, powiedział, że są one uhonorowaniem wszystkich tych, którzy w sposób szczególny przyczynili się do pielęgnowania historii Polski i jej bohaterów.
2020-12-14, 20:43
Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ustanowiono również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę, z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Minister Piotr Gliński dodał, że pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Podkreślił również, że BohaterONy udowadniają, że w społeczeństwie są firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne, które dbają o prawdę historyczną poprzez działalność publiczną, społeczną i zawodową.
Powiązany Artykuł
Historia opowiadana online. Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło lekcje o II wojnie światowej
Nagrody BohaterONy są wręczane w siedmiu kategoriach: Pasjonat, Instytucja, Firma, Organizacja non profit, Nauczyciel, Osoba publiczna oraz Dziennikarz.
"Promocja historii"
W tej ostatniej kategorii nominowany został między innymi zespół portalu PolskieRadio.pl za przygotowany we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" portal www.bitwa1920.gov.pl, z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Jest to największy i najbogatszy serwis internetowy poświęcony temu wydarzeniu, a zarazem jedna z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.
REKLAMA
Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni, i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej. Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń, pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Przetłumaczony na sześć języków serwis, stał się jedną z głównych form rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie.
- Nie żyje Hanna Stadnik. Sanitariuszka z Powstania Warszawskiego miała 91 lat
- Pamięć o poległych bohaterach. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało kilkanaście powstańczych mogił
Nazwa nagrody nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!", której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Akcję, przy współpracy licznych instytucji, jak Polskie Radio czy Muzeum Powstania Warszawskiego, od 2016 roku realizują wrocławskie organizacje: Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Ich działaniom przyświeca hasło: "Pamięć-Edukacja-Pomoc". W ramach akcji, między innymi wysłano ponad 800 tysięcy kartek i listów do uczestników Powstania Warszawskiego.
Posłuchaj
Gala finałowa Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio.
REKLAMA
pkr
REKLAMA