Dziesiątki milionów złotych z wyłudzeń VAT. Zatrzymania ABW w Poznaniu i Katowicach
ABW zatrzymała w Poznaniu i Katowicach trzy osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT w zakresie obrotu metalami nieżelaznymi. W związku z tym państwo straciło ok. 60 mln zł - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
2020-12-16, 06:57
Powiązany Artykuł
ABW uderza w grupę wyłudzającą VAT. Są kolejne zatrzymania
Żaryn poinformował, że wśród zatrzymanych są przedstawiciele zagranicznych firm, którzy brali udział w tzw. karuzeli podatkowej z wykorzystaniem firm "słupów" zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. cynkiem i aluminium.
- Sprzedaż nielegalnego paliwa i oszustwa podatkowe. Pięć osób w rękach CBA
- Kradli pieniądze z kont bankowych. "Łowcy cieni" dopadli domniemanego szefa grupy
Jak wyjaśnił, schemat przestępczych działań grupy skupiał się wokół polskiej firmy, która od stycznia 2013 r. do czerwca 2015 r. dokonała krajowego nabycia katody miedzianej, a po zmianie przepisów i wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT-u - katody niklowej, cynku i ołowiu.
Dostawcami w łańcuchu transakcji towarów były - pełniące rolę "buforów" - inne spółki, które fikcyjnie zaopatrywały się w te produkty od licznych, nieprowadzących rzeczywistej działalności gospodarczej "słupów".
REKLAMA
"Słupy" fikcyjnie nabywały towar opodatkowany 0 proc. stawką podatku VAT od zarejestrowanych na terenie Czech i Słowacji firm i odsprzedawały go z 23 proc. podatkiem na terenie RP. Należność ta nie była jednak nigdy odprowadzana na rzecz Skarbu Państwa.
Powiązany Artykuł
KAS wykryła karuzelę VAT-owską. Skarb Państwa odzyskał ponad 50 mln zł
Straty Skarbu Państwa
Firma zarejestrowana w Polsce sprzedawała tak zakupiony towar poza granice RP. W związku z powyższym - zgodnie z ustawą o VAT - spółka mogła ubiegać się od Skarbu Państwa o zwrot naliczonego podatku VAT w wysokości 23 proc. - Straty Skarbu Państwa powstałe w wyniku przestępczej działalności zatrzymanych osób szacuje się na ok. 60 mln zł - podkreślił Żaryn.
Podejrzani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz dokonania oszustw podatkowych. Wobec jednej zatrzymanej osoby - podejrzanej o kierowanie grupą - sąd na wniosek prokuratury zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Wobec dwóch pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.
REKLAMA
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Delegatura ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Dotychczas zarzuty przedstawiono 46 osobom. Według ABW sprawa ma charakter "wielowątkowy i rozwojowy".
pb
REKLAMA