Szymon Holcman o komiksach naukowych: ten język jest bardzo uniwersalny
- Pokazują te same wiadomości, tylko w inny sposób. Korzystają z języka komiksu, który jest językiem bardzo uniwersalnym - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Holcman o komiksach wpisujących się w literaturę naukową.
2020-12-16, 10:29
Na rynku wydawniczym ukazały się w ostatnim czasie trzy pozycje naukowe traktujące o mózgu, procesie tłumaczenia i funkcjonowaniu zmysłów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że owe pozycje powstały w formie komiksu. "W głowie tłumaczy", "Neurokomiks" i "Zmysły" to tytuły, które przedstawiają komiksy w nowym świetle. - Literatura non-fiction w ostatnich latach jest niezwykle popularna i te komiksy wpisują się w nią. Pokazują te same wiadomości, tylko w inny sposób. Korzystają z języka komiksu, który jest językiem bardzo uniwersalnym - powiedział Szymon Holcman.
Moda na non-fiction
Powiązany Artykuł
"Tajemnice miecza". Powstał pierwszy komiks wydany przez Zamek Królewski na Wawelu
Gość Polskiego Radia 24 w audycji "Kwadratura kultury" w rozmowie z Moniką Małkowską mówił o tym, że komiks potrafi zaciekawić samą formą wizualną. - W komiksie bardzo ważne jest pierwsze wrażenie i kontakt ze sferą wizualną. Możemy nie czytać tekstu, ale już samo to, co widzimy w rysunkach jest w stanie nas zaciekawić, nawet jeżeli temat jest trudny - powiedział znawca i propagator komiksów.
Czytaj również:
- "Pan Żarówka” w przekładzie tłumaczki noblistki trafi na amerykański rynek.
- Usagi Yojimbo, królik ronin rodem z Ameryki
- W komiksach jest nomenklatura naukowa, która oddaje faktyczny stan wiedzy na dzisiaj o mózgu i zmysłach, ale najpierw jest warstwa graficzna. Jest ona na swój sposób żartobliwa, bardzo przystępna i pełno jest tam wizualnych metafor oddających pracę mózgu - zaznaczył gość.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Szymon Holcman (znawca i propagator komiksu)
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 23.36
dz
REKLAMA