Modernizacja wojska. Szef MON: kupujemy sprzęt w kraju i za granicą

- Modernizacja techniczna wojska przyspieszyła od 2018 r., umowy na najnowocześniejszy sprzęt zawieramy z zagranicą i przemysłem krajowym – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

2020-12-16, 17:13

Modernizacja wojska. Szef MON: kupujemy sprzęt w kraju i za granicą
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Rafał Guz

Powiązany Artykuł

Wojsko Pandemia koronawirus żołnierze EN-1200.jpg
Szef MON: ok. 10 tys. żołnierzy zaangażowanych w walkę z pandemią

W środę Inspektorat Uzbrojenia podpisał z należącą do PGZ Hutą Stalowa Wola aneks do umowy na 96 armatohaubic Krab, przewidujący dostawę dwóch dodatkowych dział wraz z pojazdami towarzyszącymi.

- Proces modernizacji znacząco przyspieszył od 2018 roku; są to zarówno umowy podpisywane na najnowocześniejszy sprzęt produkowany poza granicami kraju – myślę tu o systemie Patriot, rakietach HIMARS o zasięgu do 300 km czy o samolotach F-35 - jak i broń wyprodukowana w polskim przemyśle zbrojeniowym – powiedział minister. - Myślę tu o samobieżnych haubicach Krab – kolejne dwie trafią tym razem do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu – dodał, zaznaczając, że dodatkowe zamówienie to wykorzystania prawa opcji zawartej w kontrakcie.

Czytaj także: 

Zgodnie z podpisanym w środę aneksem dwie dodatkowe armatohaubice - wraz z innymi pojazdami, w tym wozem dowodzenia, wozem amunicyjnym oraz remontu uzbrojenia i elektroniki - HSW do końca 2022 r. przekaże Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wartość zamówienia wyniesie ok. 100 mln zł. Kwota została zaoszczędzona dzięki wewnętrznemu audytowi efektywności projektu Regina przeprowadzonemu przez HSW.

Dwie umowy zawarte dotychczas między Inspektoratem Uzbrojenia MON a HSW przewidywały dostawę 120 armatohaubic 155 mm i sprzętu towarzyszącego. Pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy Regina, złożony z armatohaubic Krab oraz wozów zabezpieczenia i dowodzenia, został dostarczony 11. Mazurskiemu Pułkowi Artylerii w 2017 r. na podstawie umowy z 2008 r.

Minister przypomniał również program artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych Pilica, oraz przekazanie we wtorek pierwszej partii nowych samochodów terenowych Ford Ranger, które zastąpią - jak powiedział - "legendarne, ale bardzo już wysłużone Honkery". To pierwszych sto z 648 zamówionych pod koniec marca przez MON aut. Pick-upy zostaną przekazane pododdziałom wojsk operacyjnych i WOT.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej