"Budzi wiele wątpliwości". Prawnik Ordo Iuris o strategii KE na rzecz równości osób LGBT
- Dokument narzuca poszczególnym państwom przebudowę prawa rodzinnego. Na razie na zasadzie uznawania związków zawartych w innych państwach, ale jak wiadomo jest to etap procesu zmierzającego do zupełnej zmiany - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Tymoteusz Zych, prawnik Ordo Iuris.
2020-12-19, 09:55
Komisja Europejska przedstawiła strategię UE na rzecz równości osób LGBT. To pierwszy taki dokument, który mówi m.in. o rozszerzeniu katalogu przestępstw w UE o "homofobiczną mowę nienawiści" oraz o uznawaniu rodzicielstwa "tęczowych" par.
Powiązany Artykuł
"Nie tędy droga". Poseł PSL o unijnych rozwiązaniach ws. adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że w prawie unijnym były podstawy do tego, by zwalczać zjawiska dyskryminacyjne ze względu na płeć orientację seksualną. - Natomiast treść tego dokumentu, w jaki sposób jest rozumiana dyskryminacja, budzi wiele wątpliwości. Nie jest to akt prawny, który kreuje normy, których polskie władze musiałyby przestrzegać. Stanowi jednak przełom, jeżeli chodzi o rozumienie kwestii związanych z funkcjonowaniem rodziny na poziomie UE. Dokument bowiem zawiera jasną deklarację, że państwa UE powinny uznawać związki jednopłciowe, małżeństwa, które zostały zawarte w innych krajach - powiedział dr Tymoteusz Zych.
Polska uznaje je jako zwykłe umowy cywilno-prawne. Nie nadaje im przywilejów właściwych dla prawa rodzinnego, związanych z systemem podatkowym i z prawem do wychowywania dzieci. - Dokument zawiera tezę, że powinno się to zmienić. Narzuca poszczególnym państwom przebudowę prawa rodzinnego. Na razie na zasadzie uznawania związków zawartych w innych państwach, ale jak wiadomo jest to etap procesu zmierzającego do zupełnej zmiany. Nie jest to jedyny kontrowersyjny element dokumentu. Tak naprawdę jest pełen głęboko ideologicznych sformułowań. Zawiera m.in. apel, by państwa w szczególny sposób dofinansowywały organizacje LGBT. Są też sugestie, by w policji tworzyć specjalne komórki, które będą zwalczały tylko i wyłącznie przestępstwa wobec osób transseksualnych - tłumaczył prawnik Ordo Iuris.
REKLAMA
Posłuchaj
Punktem wyjścia do proponowanych zmian jest konstatacja, że przedstawiciele mniejszości seksualnych nieproporcjonalnie częściej spotykają się z przestępstwami z nienawiści, mową nienawiści i przemocą. KE wskazuje, że poważnym problemem pozostaje niedostateczne zgłaszanie tego rodzaju wykroczeń.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Wojna cywilizacji
Prowadzący: Robert Tekieli
REKLAMA
Gość: dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris)
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 07.35
PR24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA