"Kampanie informacyjne muszą apelować i do serca, i do rozumu". Ekspert o szczepieniach na COVID-19
- Badania nad szczepionkami nowego typu wcale nie są nowe. Mają znacznie dłuższą historię niż szczepionka przeciw COVID-19. Europa to miejsce, gdzie jest wysoki poziom postaw sceptycznych wobec szczepień. Wynika to m.in. z kryzysu zaufania do nauki - powiedziała Maria Libura, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia.
2020-12-21, 14:44
Europejska Agencja Leków ma zaakceptować pierwsze szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer/BionTech. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do Komisji Europejskiej. W krajach Unii Europejskiej szczepienia mają się rozpocząć w dniach 27-29 grudnia.
Powiązany Artykuł
![koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienie free shutterstock 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/62cfec6e-5163-4884-98c5-c7a297b20994.jpg)
Będzie zielone światło dla szczepionek Pfizer i BionTech? Trwają obrady ekspertów Europejskiej Agencji Leków
Niektórzy mają wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionki ze względu na bardzo krótki czas, w jakim powstała. Maria Libura wskazała, że badania nad szczepionkami nowego typu wcale nie są nowe. Mają znacznie dłuższą historię niż szczepionka przeciw COVID-19.
Posłuchaj
- Niezbyt długi czas pracy wynika też po części z zainwestowania bardzo dużych środków. Zostały zachowane procedury analogiczne do tych, które mają miejsce przy rozpatrywaniu podobnych technologii - podkreśliła.
W opinii ekspert, ryzyko zachorowania jest na tyle wysokie, że uzasadnia to w rachunku ryzyko zachorowania/ryzyko szczepienia podjęcie masowych programów szczepiennych.
REKLAMA
Maria Libura zwróciła również uwagę, że Europa to miejsce, gdzie jest wysoki poziom postaw sceptycznych wobec szczepień. Zdaniem rozmówczyni Antoniego Trzmiela, jest to związane m.in. z kryzysem zaufania do nauki.
- Mamy do czynienia z dużymi i trudnymi do odrobienia w krótkim czasie brakami w edukacji, jeżeli chodzi o nauki biologiczne oraz z kryzysem autorytetów. Powoduje to, że o wiele łatwiej zaakceptować teorie spiskowe podawane w bańce internetowej – dodała i podkreśliła, że skuteczne kampanie informacyjne muszą apelować i do serca, i do rozumu ludzi, pokazać, na czym polegają szczepionki i dlaczego są bezpieczne.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Maria Libura, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 13.36
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA