Ks. Jacek Wrona: Polacy w USA są wierni świątecznym tradycjom

- Polacy trzymają się bardzo mocno rodzimych tradycji, które dla nas są bardzo ważne: wigilia, potrawy. Wpływy amerykanizmu są bardzo nieznaczne, to na przykład piękne, bogate, efektowne dekoracje - powiedział w Polski Radiu 24 ks. Jacek Wrona, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Chicago.

2020-12-25, 17:40

Ks. Jacek Wrona: Polacy w USA są wierni świątecznym tradycjom
zdj. ilustracyjne . Foto: Shutterstock/ratmaner

- Nie zauważyłem, żeby ten wpływ amerykanizmu, rozumianego jako odstępstwo od polskiej tradycji i kultury miał ogromny wpływ na przebieg na uroczystości świątecznych. Jeżeli jest to bardzo nieznaczny, po prostu niewidoczny - powiedział Ks. Jacek.

Powiązany Artykuł

andrzej mastalerz 1200.jpg
Andrzej Mastalerz: Boże Narodzenie to nasze zwycięstwo

Wielokulturowość Chicago jest bardzo widoczna w wielu domach.  - Bardzo duże wrażenie na Amerykanach robi opłatek. Co to jest, jak wygląda. Ogromnie wzruszające jest dla nich, kiedy dowiadują się, że jest symbolem bardzo ważnym dla nas, po co i do czego on służy. To jest chleb pokoju, jak go często nazywamy, do składania życzeń, godzenia się. Ta symbolika opłatka robi duże wrażenie na Amerykanach, którzy tego nie znali - zaznaczył duchowny. 

Jak podkreślił gość audycji, opłatek, wieczerza wigilijna coraz częściej obecne są w domach amerykańskich. 

Amerykanie również przeżywają się Mszę Świętą, zwaną Pasterką. - To jest ogólnokościelny zwyczaj, związany z hołdem pasterzy, który złożyli Chrystusowi w Betlejem. W naszej parafii o 22.00 jest pasterka w języku angielskim a o północy w języku polskim - dodał kapłan.

REKLAMA

Czytaj także:

Posłuchaj

Ks. Jacek Wrona o świętowaniu Bożego Narodzenia w USA ("Temat dnia") 4:41
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Jan Pachlowski

Gość: ks. Jacek Wrona, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusa w Chicago

Data emisji: 25.12.2020

REKLAMA

Godz. emisji: 17.06

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej