Szczepionki na koronawirusa już w Polsce. Prof. Włodzimierz Gut: to przełom
- Jest to początek, dość skromny początek. 10 tys. dawek nie zapewni bezpieczeństwa społeczeństwu. Ale jest to przełom - powiedział o rozpoczynających się szczepieniach na koronawirusa prof. Włodzimierz Gut.
2020-12-26, 20:20
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w niedzielę rano do 72 szpitali trafią szczepionki na koronawirusa. Jako pierwsi zostaną zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia, m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci. - Szczepionki dotrą do szpitali węzłowych między godz. 8 a 12, następnie poszczególne szpitale będą już same decydować, o godzinie rozpoczęcia szczepień. Pierwsze rozpoczną się jednak w szpitalu MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie - powiedział minister.
Lekko podwyższona temperatura ciała
Powiązany Artykuł
![mid-20c24059 (1).jpg](https://static.prsa.pl/images/d63922c9-b1f6-44b7-8689-3d93f658d202.jpg)
Szczepionki na koronawirusa są już w Polsce. Dotarły do magazynu ARM
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 dziesięć tysięcy szczepionek, które trafią jutro do polskich szpitali to mały, ale ważny krok w walce z koronawirusem. - Jest to początek, dość skromny początek. 10 tys. dawek nie zapewni bezpieczeństwa społeczeństwu. Ale jest to przełom - powiedział profesor.
Temat szczepień na koronawirusa wywołuje wiele dyskusji. U części społeczeństwa niepokój budzi fakt szybkiego wpuszczenia preparatu na rynek, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Jak wyjaśnił prof. Włodzimierz Gut jedynymi efektami ubocznymi będą zaczerwienienia i ewentualne obrzęki w miejscu szczepienia oraz podwyższona temperatura ciała. - Mogą wystąpić rzeczy związane z naruszeniem ciągłości ciała i indywidualną wrażliwością. Na pewno każdy będzie miał lekko podwyższoną temperaturę. Jest to cecha obrony organizmu. On odpowiadając na szczepionkę wytwarza substancje, które podnoszą temperaturę ciała - powiedział.
- Jako pierwsza szczepionkę przeciw COVID-19 przyjmie pielęgniarka. 27 grudnia rusza program szczepień
- Meksyk, Chile i Kostaryka rozpoczęły szczepienia na COVID-19. Wkrótce dołączy do nich Argentyna
- Wiemy, od kiedy będą szczepione osoby z grup niepriorytetowych. Będzie potrzebna wizyta u lekarza
Gość dodał także, że nie należy spodziewać się innych efektów ubocznych i wierzyć w ewentualne doniesienia. - Jeżeli w Warszawie dziennie umiera 50 osób, a ja zaszczepię wszystkich mieszkańców stolicy to spotkam się z zarzutem, że 50 zaszczepionych zmarło. Będzie to typowa fikcja literacka - zaznaczył.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)
REKLAMA
Data emisji: 26.12.2020
Godzina: 19:33
dz
REKLAMA