Od dziś obowiązuje nowa ustawa o zamówieniach publicznych bardziej przyjazna dla małych i średnich firm
Od dziś zmieniają się przepisy dotyczące zamówień publicznych. Wchodząca w życie ustawa wprowadza szereg nowych rozwiązań - zaczynając od planowania, przez prowadzenie postępowania i udzielenie zamówienia publicznego, aż do realizacji umowy.
2021-01-01, 09:22
O nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, tak ważnej dla małych i średnich firm, mówił w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.
O jej znaczeniu dla polskiej gospodarki świadczy fakt, że wartość zamówień publicznych wynosi rocznie ok. 200 mld zł, a ich udział w polskim PKB to 10 procent.
Zamówienia publiczne generują największy strumień publicznych pieniędzy trafiających na inwestycje
- Nie ma innego tak dużego strumienia publicznych pieniędzy, wydawanych przez samorządy, gminy, powiaty i miasta – podkreśla Marek Niedużak.
REKLAMA
Posłuchaj
I dodaje, że nie oznacza to, iż ten strumień nie mógłby być wydawany bardziej efektywnie, z kierowaniem ich w większym stopniu do małych i średnich przedsiębiorstw.
Powiązany Artykuł
Zatory płatnicze pod lupą UOKiK. Wszczęto 28 nowych postępowań
- Chcielibyśmy, aby z tych zamówień w większym stopniu korzystały firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, i też w tym kierunku proponowaliśmy zmiany w prawie zamówień publicznych – mówił gość Polskiego Radia.
REKLAMA
Nowa ustawa wprowadza dużo rozwiązań przyjaznych małym i średnim firmom
I opisuje, że w wyniku dwóch lat pracy powstała właściwie nowa ustawa, zawierająca bardzo dużo zmian ułatwiających życie małemu biznesowi.
Powiązany Artykuł
Rusza Tarcza finansowa 2.0. Obejmie ona 38 branż najbardziej dotkniętych pandemią
- Wprowadzamy np. zapis, podobnie jak w oprawie konsumenckim, o klauzulach niedozwolonych, niesprawiedliwych wobec przedsiębiorców. Wprowadzamy też obowiązkową waloryzację wynagrodzenia za wykonane prace, przy kontraktach trwających co najmniej rok. Innym rozwiązaniem jest obowiązkowa płatność w ratach za wykonane prace, co jest szczególnie ważne dla małych firm, które nie mogą przecież długo czekać na wynagrodzenie – wymienia gość Polskiego Radia.
Jak dodaje, ustawa zawiera również mechanizm gwarantujący ochronę podwykonawcom, a także, co ważne w okresie pandemii, daje możliwość korzystania z elektronicznej platformy zamówień.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA