"To zobrazowało nierówności". Maria Libura o szczepieniu celebrytów poza kolejnością
- To bardzo ciekawe, że to właśnie kontekst COVID-19 zaczął uzmysławiać szerszej opinii publicznej różne, zupełnie nieoczywiste, nierówności w zdrowiu - powiedziała Maria Libura z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
2021-01-04, 16:00
W ostatnim czasie opinię publiczną obiegła informacja, że do szczepień przeciwko koronawirusowi przystąpili poza kolejnością niektórzy artyści, osoby publiczne czy politycy. Wśród nich są m.in. były premier i obecny poseł SLD Leszek Miller, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak czy aktorka Krystyna Janda. W związku z tym w poniedziałek ruszyła kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, dodatkowo sprawę wyjaśnia także WUM. Informacje te wywołały także dyskusje nad pierwszeństwem w dostępie do szczepień.
Kolejność szczepień
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: będą kontrole punktów szczepień w całym kraju
Gość Polskiego Radia 24 uważa, że dyskusja nad kolejnością szczepień pokazała nierówności w zdrowiu ludzi i tym samym konieczność pierwszeństwa w dostępie do szczepień. - We wszystkich strategiach szczepień przeciwko COVID-19 wyróżnia się trzy kategorie osób, którym na pewno należy udzielić pierwszeństwa. To są osoby starsze, personel medyczny i ludzie z chorobami współistniejącymi - powiedziała.
- "Będziemy mieli możliwość zaszczepić współpracowników". Ujawniono maila fundacji Krystyny Jandy
- "Skłamałam ze strachu". Maria Seweryn tłumaczy się z udziału w akcji szczepienia celebrytów
- Szczepienia osób nieuprawnionych. Rektor WUM był na miejscu
- To bardzo ciekawe, że to właśnie kontekst COVID-19 zaczął uzmysławiać szerszej opinii publicznej różne, zupełnie nieoczywiste, nierówności w zdrowiu - powiedziała Maria Libura.
REKLAMA
Osoby z niepełnosprawnościami
Ekspert zauważyła, że pytania dotyczą między innymi priorytetowości osób z niepełnosprawnościami. - Pojawiają się różne pytania dotyczące tego, kto powinien znajdować się rzeczywiście w tych grupach priorytetowych. Poważną sprawą podnoszoną jest to, czy nie należałoby, w tej grupie priorytetowej, uwzględnić chociażby osób z pewnego rodzaju niepełnosprawnościami - powiedziała.
- Jest bardzo wiele badań międzynarodowych, które wskazują na szczególne zagrożenie zachorowaniem na COVID-19 osób z niepełnosprawnościami wrodzonymi a w szczególności niepełnosprawnością intelektualną (...) Z badań wynika, że takie osoby mają co najmniej dwukrotnie większe ryzyko śmierci z powodu COVID-19, w przypadkach niektórych grup nawet 10-krotnie, niż przeciętnie - dodał gość Polskiego Radia 24.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Maria Libura (Zakład Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 15:33
REKLAMA
dz
Polecane
REKLAMA