"Pod każdym względem wypada negatywnie". Podsumowanie roku 2020 w polskim Kościele
- Wszystkie te okoliczności, wydarzenia, skandale - faktycznie, jeśli podsumować rok 2020, to pod każdym względem, i społecznym, i tym obiektywnym - myślę o pandemii, o ograniczeniach liturgicznych - on wypada dla Kościoła w Polsce negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
2021-01-06, 20:35
Rok 2020 był trudny dla społeczeństw, dla gospodarek, ale także dla Kościołów w wielu państwach świata. W audycji "Terlikowski na froncie" prof. Cezary Kościelniak podsumowywał sytuację Kościoła katolickiego w Polsce po zakończeniu tego roku.
Powiązany Artykuł
Przewodniczący Episkopatu na Nowy Rok: niech będzie to czas poszanowania jednych przez drugich
"Charakter wybitnie negatywny"
Na początku audycji wymienione zostały szczególnie ważne dla polskiego Kościoła wydarzenia tego roku. Wśród nich były m.in.: Triduum Paschalne w pustych z powodu pandemii kościołach, przełożona z tego samego powodu beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, premiera kolejnego filmu braci Sekielskich dotyczącego pedofilii w Kościele, przeniesienie na emeryturę bp. Edwarda Janiaka, kolejne skandale seksualne w Kościele, lockdown, który spowodował spadek liczby ludzi w kościołach, ataki na kościoły po orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego ws. aborcji.
Gość PR24 został zapytany, które z tych wydarzeń było najważniejsze. - Wszystkie te okoliczności, wydarzenia, skandale mają charakter wybitnie negatywny. (...) Faktycznie, jeśli podsumować rok 2020, to pod każdym względem, i społecznym, i tym obiektywnym - myślę o pandemii, o tych ograniczeniach liturgicznych - on wypada dla Kościoła w Polsce negatywnie - mówił prof. Cezary Kościelniak.
- Ks. dr Sadłoń: pandemia pogłębiła procesy polaryzacji postaw religijnych w Polsce
- Tomasz Łysiak: to podczas rewolucji francuskiej wsadzono kij w koło historii toczącej się zgodnie z nauką Bożą
"To już nie jest laicyzacja"
Prof. Kościelniak odniósł się także do strajków wywołanych orzeczeniem TK ws. aborcji. Stwierdził, że protesty te nie były wyłącznie efektem "zmęczenia młodzieży pandemią", jak próbowała twierdzić część publicystów i polityków. Jak stwierdził, to był "marsz przeciwko Kościołowi".
- To już nie jest laicyzacja. Dlatego że laicyzacja to jest zawsze pewnego rodzaju rozdział, spór, napięcie między tym, co sakralne a tym, co świeckie. To jest takie zjawisko, które ja nazywam ucieczką od chrześcijaństwa, charakteryzującą się przesadzeniem korzeni w zupełnie inne miejsce - mówił.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: prof. Cezary Kościelniak (UAM w Poznaniu)
Data emisji: 06.01.2021
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA