Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej
Rozpoczynają się prace nad nową polityką przemysłową. Musimy dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług do poziomu kraju o wysokich kompetencjach i wysokich standardach jakościowych - powiedział na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
2021-01-07, 10:54
- Ogłaszam dziś rozpoczęcie prac nad nową polityką przemysłową Polski. Podstawowa zasada brzmi: 3 razy P, a nawet 3 razy PL - polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty - powiedział Jarosław Gowin.
- Polski przemysł oznacza firmy działające w naszym kraju. Polskie technologie, to technologie wypracowane w polskich firmach i na polskich uczelniach, bo w dzisiejszym świecie siła przemysłu sprowadza się do pytania czy posiadamy naszą własność intelektualną, własne rozwiązania wdrożone do produkcji. Polskie produkty to konkurencyjne produkty wysokiej jakości wyprodukowane w Polsce - dodał.
Zdaniem Gowina zasada "3 razy Pl" będzie nowym impulsem rozwojowym dla rodzimego przemysłu i wzrostu jego produktywności.
Posłuchaj
Podkreślił, że jeżeli poziom życia Polaków ma się konsekwentnie podnosić, to warunkiem niezbędnym jest własny przemysł, bazujący na innowacyjności i konkurencyjności.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
GUS podał dane o inflacji w grudniu. Minimalny wzrost w porównaniu do listopada
Pięć filarów strategii
Jak mówił minister, nowa strategia ma być oparta na pięciu "osiach".
- Pierwszą osią ma być cyfryzacja przemysłu, rozumiana m.in. jako złożony i zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. - Stawiamy na przemysł 4.0 - oświadczył Gowin.
- Drugą osią ma być "powrót do myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa". Według Gowina, dotyczy to np. produktów, których wytwarzanie ulokowano na innych kontynentach z powodu niższych kosztów.- Dziś celem musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych określonych wyrobów medycznych i farmaceutycznych - wyjaśnił wicepremier.
- Trzecią osią ma być położenie nacisku na lokalność produkcji przemysłowej. Gowin stwierdził, że uzależnienie krajowej produkcji od niezdywersyfikowanego importu półproduktów to znaczący czynnik ryzyka, dywersyfikacja i skrócenie łańcuchów dostaw do szansa budowania kompetencji i mocy w przyszłościowych branżach.
- Czwartą osią ma być Zielony Ład, gospodarka obiegu zamkniętego i niskoemisyjność. To wielkie wyzwanie, ale i szansa dla polskich producentów - ocenił wicepremier.
- Piątą osią ma być nowoczesne społeczeństwo. Nowe technologie stworzą nowe miejsca pracy, ale aby proces ten przebiegł harmonijnie potrzebna jest polityka rozwoju kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych w gospodarce narzędzi, a także regularne aktualizowanie i zmiana umiejętności i kompetencji pracowników - wyjaśnił wicepremier.
PPP ma obejmować okres do 2030 roku. Konkretny plan działań ma być uruchomiony wtedy, kiedy zacznie ustępować pandemia.
- Liczymy, że będzie to początek drugiej połowy roku - dodał Jarosław Gowin.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA