Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych
Firmy Siemens Gamesa i Siemens Energy opracowują komercyjną morską turbinę wiatrową, która wyprodukuje wodór poprzez elektrolizę. To oznacza przełom w masowej produkcji tego odnawialnego paliwa, pisze agencja Reuters.
2021-01-13, 14:44
Według niej, te dwie firmy zainwestują w to przedsięwzięcie 120 milionów euro (146 milionów dolarów) i jest to najbardziej konkretny plan branży odnawialnej, aby wykorzystać spodziewany wzrost popytu na wodór.
Wodór paliwem przyszłości, sposobem na ograniczenie emisji CO2
W Unii Europejskiej odnawialny wodór, który może zastąpić paliwa kopalne w sektorach borykających się z dekarbonizacją, jest postrzegany jako sposób na osiągnięcie celów redukcji emisji CO2.
Jak pisze Reuters, Siemens ma nadzieję, że uda mu się wyprzedzić głównych rywali w wodorowym wyścigu – firmę Vestas i General Electric.
Walka o wodór z turbin: nie chodzi o to "jak", ale by się opłacał
- Tak naprawdę chodzi o stworzenie komercyjnie opłacalnego produktu - powiedział Christian Bruch, dyrektor generalny firmy Siemens Energy, która jest właścicielem 67 proc. Siemens Gamesa, największego na świecie producenta morskich turbin wiatrowych.
REKLAMA
- Nie znam innej firmy, która łączy energię wiatrową, elektrolizę i morską technologię wysokiego napięcia w jednym przedsiębiorstwie - dodaje.
Siemens Energy został w zeszłym roku wydzielony z firmy macierzystej Siemens. Około jedna szósta energii elektrycznej wytwarzanej na świecie pochodzi z rozwiązań technologicznych tej grupy.
Powiązany Artykuł
Polska Strategia Wodorowa. Rząd planuje przyjąć dokument w I kwartale
Siemens chce przerobić turbinę produkującą prąd, na wytwarzającą wodór
- Musimy całkowicie przezbroić turbinę, która została zaprojektowana do produkcji energii elektrycznej - powiedział dyrektor generalny Siemens Gamesa, Andreas Nauen.
REKLAMA
Wspólne wysiłki mają na celu zintegrowanie technologii elektrolizera, która jest potrzebna do produkcji wodoru, w turbinach morskich.
- Przyglądamy się naszej 14-megawatowej turbinie - powiedział Nauen.
Akcje Siemens Energy wzrosły o 1,5% po informacjach o planach wodorowych, a akcje Siemens Gamesa wzrosły o 0,5%.
Technologia wytwarzania ekologicznego wodoru z turbin może dać 1 milion miejsc pracy
Jak opisuje agencja, zielony wodór powstaje w wyniku rozszczepienia wody na dwa składniki przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce, w przeciwieństwie do tańszego szarego wodoru, który jest wytwarzany z paliw kopalnych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę
Chociaż większość projektów na całym kontynencie jest na etapie pilotażowym, UE szacuje, że inwestycje w ekologiczny wodór w Europie mogą osiągnąć 470 mld euro do 2050 r. i stworzyć do 1 mln miejsc pracy.
Siemens może liczyć na wsparcie niemieckiego rządu
Plany firm Siemens Energy i Siemens Gamesa są wspierane przez niemiecki rząd, który przeznaczył 9 miliardów euro na uruchomienie krajowego przemysłu wodorowego, aby stać się światowym liderem w tej dziedzinie.
Berlin podał w środę, że przeznaczy 700 milionów euro na wsparcie trzech projektów modelowych do 2025 roku.
REKLAMA
- Zielony wodór to niepowtarzalna okazja dla Niemiec pod względem innowacji i przemysłu - powiedziała minister ds. Badań Anja Karliczek.
Pierwsze lokalizacje „turbin wodorowych” w Niemczech, na granicy Morza Północnego z Bałtyckim
- Niemcy, graniczące z Morzem Północnym i Bałtyckim, byłyby dobrą lokalizacją dla pierwszego komercyjnego projektu, powiedział Nauen z Siemens Gamesa.
Może to mieć rozmiar 100-200 megawatów, powiedział, dodając, że potencjalni klienci muszą znajdować się bliżej źródła, ponieważ transport wodoru wytwarzanego przez morskie turbiny wiatrowe będzie wymagał rurociągów, a nie kabli energetycznych.
- Potencjalni odbiorcy to branże w obszarach przybrzeżnych, takie jak firmy chemiczne i stalowe - powiedział Nauen.
REKLAMA
Reuter, jk
REKLAMA