Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych

Firmy Siemens Gamesa i Siemens Energy opracowują komercyjną morską turbinę wiatrową, która wyprodukuje wodór poprzez elektrolizę. To oznacza przełom w masowej produkcji tego odnawialnego paliwa, pisze agencja Reuters.

2021-01-13, 14:44

Trwa wyścig o paliwo wodorowe. Siemens chce je produkować na... farmach wiatrowych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: iweta0077/ Shutertsock

Według niej, te dwie firmy zainwestują w to przedsięwzięcie 120 milionów euro (146 milionów dolarów) i jest to najbardziej konkretny plan branży odnawialnej, aby wykorzystać spodziewany wzrost popytu na wodór.

Wodór paliwem przyszłości, sposobem na ograniczenie emisji CO2

W Unii Europejskiej odnawialny wodór, który może zastąpić paliwa kopalne w sektorach borykających się z dekarbonizacją, jest postrzegany jako sposób na osiągnięcie celów redukcji emisji CO2.

Jak pisze Reuters, Siemens ma nadzieję, że uda mu się wyprzedzić głównych rywali w wodorowym wyścigu – firmę Vestas i General Electric.

Walka o wodór z turbin: nie chodzi o to "jak", ale by się opłacał

- Tak naprawdę chodzi o stworzenie komercyjnie opłacalnego produktu - powiedział Christian Bruch, dyrektor generalny firmy Siemens Energy, która jest właścicielem 67 proc. Siemens Gamesa, największego na świecie producenta morskich turbin wiatrowych.

REKLAMA

- Nie znam innej firmy, która łączy energię wiatrową, elektrolizę i morską technologię wysokiego napięcia w jednym przedsiębiorstwie - dodaje.

Siemens Energy został w zeszłym roku wydzielony z firmy macierzystej Siemens. Około jedna szósta energii elektrycznej wytwarzanej na świecie pochodzi z rozwiązań technologicznych tej grupy.

Powiązany Artykuł

WODÓR twitter - PKN ORLEN.jpg
Polska Strategia Wodorowa. Rząd planuje przyjąć dokument w I kwartale

Siemens chce przerobić turbinę produkującą prąd, na wytwarzającą wodór

- Musimy całkowicie przezbroić turbinę, która została zaprojektowana do produkcji energii elektrycznej - powiedział dyrektor generalny Siemens Gamesa, Andreas Nauen.

REKLAMA

Wspólne wysiłki mają na celu zintegrowanie technologii elektrolizera, która jest potrzebna do produkcji wodoru, w turbinach morskich.

- Przyglądamy się naszej 14-megawatowej turbinie - powiedział Nauen.

Akcje Siemens Energy wzrosły o 1,5% po informacjach o planach wodorowych, a akcje Siemens Gamesa wzrosły o 0,5%.

Technologia wytwarzania ekologicznego wodoru z turbin może dać 1 milion miejsc pracy

Jak opisuje agencja, zielony wodór powstaje w wyniku rozszczepienia wody na dwa składniki przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce, w przeciwieństwie do tańszego szarego wodoru, który jest wytwarzany z paliw kopalnych.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

butle na wodór shutterstock 1200x660.jpg
Paliwo przyszłości. Wodór może zmienić polską gospodarkę

Chociaż większość projektów na całym kontynencie jest na etapie pilotażowym, UE szacuje, że inwestycje w ekologiczny wodór w Europie mogą osiągnąć 470 mld euro do 2050 r. i stworzyć do 1 mln miejsc pracy.

Siemens może liczyć na wsparcie niemieckiego rządu

Plany firm Siemens Energy i Siemens Gamesa są wspierane przez niemiecki rząd, który przeznaczył 9 miliardów euro na uruchomienie krajowego przemysłu wodorowego, aby stać się światowym liderem w tej dziedzinie.

Berlin podał w środę, że przeznaczy 700 milionów euro na wsparcie trzech projektów modelowych do 2025 roku.

REKLAMA

- Zielony wodór to niepowtarzalna okazja dla Niemiec pod względem innowacji i przemysłu - powiedziała minister ds. Badań Anja Karliczek.

Pierwsze lokalizacje „turbin wodorowych” w Niemczech, na granicy Morza Północnego z Bałtyckim

- Niemcy, graniczące z Morzem Północnym i Bałtyckim, byłyby dobrą lokalizacją dla pierwszego komercyjnego projektu, powiedział Nauen z Siemens Gamesa.

Może to mieć rozmiar 100-200 megawatów, powiedział, dodając, że potencjalni klienci muszą znajdować się bliżej źródła, ponieważ transport wodoru wytwarzanego przez morskie turbiny wiatrowe będzie wymagał rurociągów, a nie kabli energetycznych.

- Potencjalni odbiorcy to branże w obszarach przybrzeżnych, takie jak firmy chemiczne i stalowe - powiedział Nauen.

REKLAMA

Reuter, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej