Podziały w USA. Artur Wróblewski: Joe Biden ma szansę żeby je zmniejszyć, bo jest konformistą

- Joe Biden ma szansę żeby zmniejszać te podziały. Upatruje je w jego zdolności do dostosowywania się. Jak przeanalizujemy jego karierę od 1970 roku to widzimy perfekcyjny konformizm. Przejawia się to między innymi w tym, że zmienił on we wszystkich ważnych kwestiach swoje poglądy - powiedział o sytuacji w Stanach Zjednoczonych amerykanista, Artur Wróblewski. Gośćmi w "Debacie PR 24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski i Miłosz Manasterski.

2021-01-23, 10:20

Podziały w USA. Artur Wróblewski: Joe Biden ma szansę żeby je zmniejszyć, bo jest konformistą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

W środę odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA. W wydarzeniu nie wziął udziału Donald Trump. Wielu obserwatorów i dziennikarzy krytykuje jego postać i zachowanie. Ma to związek między innymi z wydarzeniami z 6 stycznia, kiedy to zwolennicy urzędującego jeszcze wówczas prezydenta wtargnęli do siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. W wyniku zamieszek zginęło pięć osób. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że w związku z zaognianiem narracji wobec Trumpa społeczeństwo amerykańskie bardzo się podzieliło.

Powiązany Artykuł

1200_Biden_Trudeau_PAP_Forum.png
Pierwsza zagraniczna wizyta Joe Bidena. "Ma posunąć do przodu proces przywracania przyjaźni"

"Pogłębiona szczelina w społeczeństwie"

Prof. Jacek Reginia-Zacharski zwraca uwagę na to, że z powodu dużego podziału społeczeństwa, przed Joe Bidenem stoi bardzo duże wyzwanie. - To, co się wydarzyło u schyłku kadencji Donalda Trumpa istotnie pogłębiło szczelinę biegnącą przez amerykańskie społeczeństwo. Myślę, że dodatkowo problem polega na tym, że pojawiły się wszelkie dane ku temu, aby stworzyć mit założycielski dla bardzo głęboko niechętnych administracji Bidena. Tutaj przed Joe Bidenem wielka praca, którą nie wiadomo czy będzie chciał wykonywać - powiedział.

- Warto postawić pytanie z której strony wieje silniejszy wiatr. Myślę, że tam Joe Biden będzie pod silniejszą presją. Z drugiej strony rozumiem, że Trump nie jest już prezydentem ale pamiętajmy, że ciągle jest. Trwa procedura impeachmentu i to jest chyba błąd demokratów. Zobaczymy co zrobi Trump, a ma dużo czasu żeby wykonać ruchy. Nie jest to człowiek, który dostaje lanie i zamyka się w pokoju. W związku z tym w USA bardzo dużo będzie się jeszcze działo - ocenił.

"Perfekcyjny konformizm"

Zdaniem Artura Wróblewskiego Joe Biden ma szansę na zmniejszenie podziału ze względu na łatwość zmieniania poglądów.

REKLAMA

- Joe Biden ma szansę żeby zmniejszać te podziały. Upatruje je w jego zdolności do dostosowywania się. Jak przeanalizujemy jego karierę od 1970 roku to widzimy perfekcyjny konformizm. Przejawia się to między innymi w tym, że zmienił on we wszystkich ważnych kwestiach swoje poglądy. Był konserwatystą, a wyewoluował w kierunku lewicowych poglądów. Zazwyczaj jest odwrotnie. Człowiek za młodu jest socjalistą, a w późniejszym wieku staje się konserwatystą. U niego proces ten przebiegał odwrotnie dlatego, że się dostosowywał - powiedział.

Czytaj więcej:

- Dlatego być może będzie chciał zrobić pewne gesty i zaadresować je do 74 milionów obywateli, którzy głosowali na Donalda Trumpa. On jeszcze nawet w 2019 roku zmieniał poglądy dotyczące np. kary śmierci. Kiedyś był za karą śmierci, a obecnie jest przeciwny. Niestety w polityce trzeba być elastycznym. On jest wybitnie elastyczny i miejmy nadzieję, że ten pragmatyzm nie przesłoni mu ideologia, a niestety czasami lubi się nią kierować jak w przypadku polityki klimatycznej - zaznaczył amerykanista.

Powiązany Artykuł

dymy klimat stock 1200.jpg
Powrót USA do porozumienia paryskiego. "Za tą decyzją stoją inwestycje warte biliony dolarów"

Rola mediów społecznościowych

Miłosz Manasterski zwraca uwagę sposób konstruowania przez Joe Bidena jego administracji. Zdaniem publicysty wyzwaniem będzie także rozwiązanie kwestii blokad niektórych treści w mediach społecznościowych. - Jak przyglądamy się temu jak został skonstruowany zespół Białego Domu to widzimy, że stało się to kluczem jak największych mniejszości etnicznych. Dobór jest taki żeby każdy w Stanach mógł powiedzieć, że ma w ekipie prezydenta kogoś kto mu jest bliski. Pytanie czy to kryterium jest doborem fachowców, czy aby zgromadzić sobie ekipę która będzie usprawiedliwieniem dla walki z elitaryzmem - powiedział.

REKLAMA

Posłuchaj

prof. Jacek Reginia-Zacharski, Artur Wróblewski i Miłosz Manasterski o sytuacji w USA ("Debata w PR 24") 50:32
+
Dodaj do playlisty

- Intryguje mnie kwestia rozwiązania spraw z mediami społecznościowymi. One teraz zagrały na korzyść Joe Bidena i jego kandydatury. Natomiast teraz już się tak nie cieszą i muszą się zastanowić jak w przyszłości korporacje, które rządzą mediami społecznościowymi im nie wywinęły takiego numeru, np. cenzurując ich wpisy. Wpływa to także na naszą sytuacje, gdzie blokowane są polskie treści - ocenił publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

REKLAMA

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki), Miłosz Manasterski (publicysta, Agencja Informacyjna), dr Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina: 09.06 

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej