X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Paruch: demokraci nie mogą być ślepi na wyborczy wynik Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 15:15
- Wybory do Izby Reprezentantów są co dwa lata. Jeśli Partia Demokratyczna poprowadzi politykę w kierunku lewicowego radykalizmu, może błyskawicznie stracić większość w tej izbie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, UMCS w Lublinie. 
Prof. Waldemar Paruch
Prof. Waldemar ParuchFoto: PR24

Joe Biden zadeklarował, że chwilę po inauguracji zajmie się "około tuzinem spraw" ważnych dla Amerykanów i gospodarki. Pojawiły się już pierwsze informacje o tym, że demokrata planuje odwołać niektóre z bardziej kontrowersyjnych decyzji Donalda Trumpa. Polityk planuje także przesłać do Kongresu projekt ustawy dotyczącej przepisów imigracyjnych. 

Czytaj także:
shutterstock joe biden free  1200.jpg
Tuzin spraw, którymi zajmie się od razu nowy prezydent USA Joe Biden

W kwestii polityki zagranicznej USA, niektórzy obserwatorzy uważają, że nowa administracja nie sprawi, że Polska stanie się mniej ważnym partnerem. Dr Waldemar Paruch nie przewiduje także radykalnych zmian w relacjach Stanów Zjednoczonychz innymi krajami, w tym Moskwą. 

- W ujęciu międzynarodowym ładu globalnego, nie spodziewałbym się wielkiej rewolucji ponieważ państwa anglosaskie mają to do siebie, że tam się definiuje politykę zagraniczną przez interesy, niekoniecznie przez relacje sojusznicze - stwierdził ekspert.

Gość PR24 podkreślił jednak, że "nowych akcentów" można spodziewać się w kontaktach z Berlinem. - Niewątpliwym wyzwaniem będzie stosunek Stanów Zjednoczonych do Unii Europejskiej - stwierdził profesor.

Zdaniem eksperta, to jak będzie wyglądać polityka zagraniczna nowej administracji USA, skrystalizuje się w przeciągu od trzech do sześciu miesięcy. 

Czytaj także:

Zatrzymanie Aleksieja Navalnego

Profesor wypowiedział się także na temat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Navalnego. - Zaktywizował młodych ludzi, którzy nie interesowali się do tej pory polityką, a obecnie stali się najmocniejszą siłą polityczną, na którą może liczyć opozycja w Rosji - mówił gość PR24.

Wczoraj Navalny został zatrzymany na lotnisku w Moskwie, co spowodowało falę krytyki ze strony między innymi europejskich polityków. Zdaniem eksperta Kreml nie musi się jednak przejmować oceną opinii publicznej swoich działań. 

Czytaj także:
navalnymid-epa08943749 1200.jpg
Szefowie unijnych instytucji wzywają do uwolnienia Nawalnego. Polacy chcą debaty w PE

- Kreml traktuje to w kategoriach "podyskutowali sobie, a realnych decyzji nie będzie". Trudno oczekiwać, by Komisja Europejska pod wpływem debaty w PE uruchomiła szkodliwe dla Rosji działania - stwierdził prof. Gromadzki. 

Zapraszamy do wysłuchania całości nagrania. 

Posłuchaj
23:21 _PR24_AAC 2021_01_18-15-33-40.mp3 Prof. Waldemar Paruch o polityce nowej administracji USA i zatrzymaniu Aleksieja Navalnego 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Waldemar Paruch, UMCS

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 15.33

jbt/pr24

Czytaj także

"Postępowanie władz rosyjskich nie może nie mieć konsekwencji". Polska reaguje na zatrzymanie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 23:44
"W imieniu Polski - członka Rady Praw Człowieka ONZ, apeluję o międzynarodową solidarność w tej sytuacji" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zatrzymania Aleksieja Nawalnego na lotnisku w Moskwie. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do władz Rosji "o natychmiastowe uwolnienie Nawalnego". Również szef MSZ zdecydowanie potępił aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa zatrzymania Nawalnego. Rusłan Szoszyn: rosyjska opozycja nie znała dotąd takiej historii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 12:00
- Dzieją się w Rosji rzeczy niespotykane, jeśli chodzi najnowszą historię. W tej chwili trwa proces Nawalnego w budynku komisariatu policji w Chimkach. Sprowadzono tam sędziego - powiedział w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn z dziennika "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymanie Nawalnego. Ekspert OSW: to świadczy o strachu władzy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 15:15
- Reżim Putina w bieżącym momencie trzyma się już w coraz większym stopniu na braku alternatywy i na bierności społeczeństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń