Talaga: decyzje Bidena podważają jego pojednawcze intencje
- Pierwsze decyzje Joe Bidena były absolutnie decyzjami pod wyborców demokratycznych, i to pod lewicę demokratyczną. To przekreśla, może nie całkowicie, ale na pewno w wątpliwość poddaje te intencje pojednawcze - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga, ekspert ds. międzynarodowych z Warsaw Enterprise Institute.
2021-01-23, 11:38
Joe Biden rozpoczął urzędowanie jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych dwoma mocnymi akcentami. Pierwszym z nich było przemówienie podczas inauguracji prezydentury, drugim - podpisanie aż 17 rozporządzeń wykonawczych, spośród których aż 9 stanowi cofnięcie wcześniejszych decyzji Donalda Trumpa. Wśród rozporządzeń są m.in. te dotyczące powrotu USA do WHO, Porozumienia Paryskiego, cofnięcia finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem, czy przepisów uderzających w nielegalnych migrantów. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Andrzej Talaga.
Powiązany Artykuł
Podziały w USA. Artur Wróblewski: Joe Biden ma szansę żeby je zmniejszyć, bo jest konformistą
Posłuchaj
- Polityka międzynarodowa USA. Szczęsnowicz: Biden będzie groził palcem takim państwom jak Polska i Węgry
- Powrót USA do porozumienia paryskiego. "Za tą decyzją stoją inwestycje warte biliony dolarów"
Koncyliacyjne przemówienie, radykalne decyzje
Gość PR24 podkreślił, że oba te wydarzenia są fundamentalne, a równocześnie stoją ze sobą w pewnej sprzeczności. Bo z jednej strony przemówienie Joe Bidena było koncyliacyjne, nakierowane na wszystkie strony sporu politycznego, nawet wyborcy republikańscy zostali wspomnieni wcześniej, niż wyborcy demokratyczni.
- Natomiast te pierwsze decyzje były absolutnie decyzjami pod wyborców demokratycznych, i to pod lewicę demokratyczną. To przekreśla, może nie całkowicie, ale na pewno w wątpliwość poddaje te intencje pojednawcze - mówił Andrzej Talaga.
REKLAMA
- Ponieważ pierwsze decyzje dotyczyły imigracji z Meksyku, a konkretnie zakazu odsyłania imigrantów, którzy ubiegają się o azyl w Stanach Zjednoczonych, co wprowadził poprzednik. Druga rzecz, to ropociąg z Kanady. Tylko dlatego (Joe Biden) go zanegował, że protestowali przeciwko niemu ekolodzy, czyli lewe skrzydło demokratów - dodał ekspert.
Andrzej Talaga podkreślił, że spodziewał się "mniej wyrazistych" decyzji w pierwszym dniu urzędowania, zaś radykalne decyzje - które są oczywiste i spodziewane, bo o tym jednak świadczy zaplecze nowego prezydenta - miałyby być wprowadzane później, w ciągu np. pierwszych 100 dni prezydentury.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: Andrzej Talaga (ekspert ds. międzynarodowych, Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 11.10
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA