Najmłodsze ofiary KL Auschwitz. Andrzej Kacorzyk: większość od razu trafiała do komór gazowych
- Mamy różne perspektywy. Jest perspektywa Armii Czerwonej i decyzji jej władz, a druga - zupełnie inna - to ta ofiar. Musimy zdać sobie sprawę, że ci, którzy wyzwalali, sami nie byli wolni. Byli żołnierzami systemu totalitarnego i jest wyjątkową sprawą, że przynieśli wolność tym 7 tysiącom ofiar, w tym 700 dzieciom, których życie zostało naznaczone przez Auschwitz. Niemniej mogli - i wielu z nich może w dalszym ciągu - świadczyć o tamtych dniach, tamtych chwilach - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau.
2021-01-27, 14:30
27 stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Tegoroczne obchody poświęcone zostały najmłodszym ofiarom obozu. Przebiegają w formie wirtualnej.
Powiązany Artykuł
Paweł Sawicki: Auschwitz nie spadło z nieba
- Dokładnej liczby dzieci w KL Auschwitz nie udało nam się ustalić do tej pory. Przypuszczam, że nigdy nie uda się jej ustalić. Dlatego możemy mówić o znacznie ponad 200 tysiącach deportowanych do Auschwitz dzieci. Głównie były to dzieci żydowskie, które w zdecydowanej większości bezpośrednio po przybyciu były kierowane do komór gazowych, gdzie były zabijane, a następnie ich ciała były palone w krematoriach lub na tzw. stosach paleniskowych - powiedział zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau.
- Kolejną dużą grupą były dzieci romskie. Ich los był podobny do losu dzieci żydowskich. Niemniej jednak warto powiedzieć, że na wielu tych dzieciach niemieccy lekarze prowadzili eksperymenty medyczne, które w większości kończyły się śmiercią tych 'obiektów' doświadczeń. To zarówno dzieci żydowskie, romskie, jak i polskie. Tutaj mówimy o Dzieciach Zamojszczyzny, które w wyniku akcji wysiedleńczej w 1942 roku trafiły do KL Auschwitz, a także o dzieciach z Powstania Warszawskiego, które zostały przywiezione transportami w sierpniu i wrześniu 1944 roku - przypomniał Andrzej Kacorzyk.
Jak się okazuje, spotkania z uczestnikami historii mają największą wartość. - Spotkania z dziećmi wyzwolonymi z Auschwitz (...) cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, szkół. Jest to zawsze punkt, który przyciąga uwagę. Najbliższe organizujemy 5 lutego, poświęcone rocznicy wyzwolenia ostatnich więźniów obozu koncentracyjnego - podsumował gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Andrzej Kacorzyk (zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau)
Data emisji: 27.01.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 13.48
kmp
REKLAMA