Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa
W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
2022-01-28, 05:40
Powiązany Artykuł

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz
Urodził się 20 marca 1932 roku w Mniowie na Kielecczyźnie. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie i debiutował na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a także został zaangażowany przez pewnego studenta reżyserii do roli w jego pierwszym filmie. Student ten nazywał się Andrzej Wajda, a film, który wspólnie nakręcili, to słynne "Pokolenie", czyli początek tzw. polskiej szkoły filmowej. Ryszard Kotys zagrał tam postać Jacka.
Później aktor wiązał się kolejno z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1954-1955), Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie (1955–1964), Teatrem Polskim we Wrocławiu (1964–1972, 1978–1982, 1986–1990), Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (1972–1973), Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1973–1975), Teatrem Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu (1975–1978) oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi (1982–1986, 1990–1997).
W Teatrze Polskiego Radia Ryszard Kotys pojawił się po raz pierwszy już w 1954 roku. Wielokrotnie powracał przed radiowy mikrofon, tworząc kreacje w takich słuchowiskach, jak "Męczeństwo Piotra Oheya" według sztuki Sławomira Mrożka albo "Nocna wyprawa" na podstawie opowiadania "Czełkasz" Maksyma Gorkiego.
Posłuchaj
REKLAMA
W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych, a lista reżyserów, z którymi współpracował po kinowym debiucie u Wajdy, składa się z takich nazwisk jak Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, Sylwester Chęciński, Piotr Szulkin, Władysław Pasikowski, Janusz Morgenstern, Marek Piestrak, Roman Załuski, Bogusław Linda, Marek Lechki i Łukasz Palkowski.
Powiązany Artykuł

Władysław Hańcza. Raz Radziwiłł, trzy razy Kargul
W filmach przez większość zawodowego życia był aktorem drugiego planu. Niekiedy pojawiał się na tak krótko, że nawet nie wymieniano go w napisach końcowych. Był m.in. gangsterem z Chicago nazwiskiem Coppola w "Deja vu", internowanym krasnoludkiem w "Kingsajzie", sprzedawał Pawlakowi kota w "Samych swoich", był sługą ojca van Wordena w "Rękopisie znalezionym w Saragossie", pojawił się jako maszynista pociągu z bronią w drugiej części "Psów", w "Rozmowach kontrolowanych" był milicjantem podsłuchującym rozmowy w budce telefonicznej, a także setnikiem w polskiej ekranizacji "Wiedźmina".
Na wielką sławę musiał czekać do wiosny 1999 roku. Wtedy rozpoczęto emisję kultowego serialu "Świat według Kiepskich", w którym Ryszard Kotys wcielił się w drugoplanową rolę Mariana Paździocha, sąsiada tytułowych bohaterów produkcji. Jego postać stała się popkulturowym fenomenem, dziś dodatkowo wzmocnionym dzięki zjawisku memów internetowych, w których obficie czerpie się z charakterystyki i powiedzonek Paździocha.
Również w 1999 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej" i "za osiągnięcia w pracy artystycznej".
REKLAMA
W ostatnich latach ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia wycofał się z występów w teatrze i filmach. Wciąż jednak pojawiał się na planie "Świata według Kiepskich", gdzie jeszcze w 2020 roku wystąpił w przedostatnim odcinku 33 sezonu serialu.
polsatnews/mc
REKLAMA