"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta
- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
2021-01-31, 18:37
W mediach pojawiły się informacje, że do Izraela potajemnie wywieziono przedmioty znalezione na budowie na terenie dawnego Getta Warszawskiego.
Powiązany Artykuł
Archiwum Ringelbluma - niezwykłe świadectwo Zagłady
O sprawie napisała "Gazeta Wyborcza". Jak relacjonowała w swym stołecznym dodatku, pracownicy jednej z budów na terenie byłego getta na Muranowie odkryli podziemny bunkier. Jeden z robotników, który wszedł do środka, znalazł w nim filakterie, pudełeczka z ustępami Tory.
Albert Stankowski zwracał uwagę, że informacje o odkryciu pojawiły się w prasie izraelskiej. - Ta informacja jest niepotwierdzona. Doniesienia te pojawiły się tuż przed 26 stycznia, Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu - przypominał.
- Wszelkie takie prace powinny odbywać się pod nadzorem archeologicznym i w przypadku odnalezienia takich obiektów, powinny one trafić w pierwszej kolejności w ręce konserwatora zabytków, a następnie do instytucji, przechowujących tego typu zbiory, jak Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Muzeum Getta Warszawskiego. Gdyby te informacje zostały potwierdzone, te obiekty powinny wrócić do Polski - podkreślał gość audycji.
REKLAMA
Dyrektor Muzeum zaznaczył, że praca na materiałach źródłowych jest niezwykle istotna dla historyka. - Cała nasza praca oparta jest na sięganiu do źródeł i oddzielaniu informacji prawdziwych od nieprawdziwych, to bardzo złożone zadanie. Dlatego bardzo ważna jest kwestia dostępności do źródeł i ich weryfikowania. W sytuacji, gdy ich nie mamy, praca jest bardzo trudna, a wraz z upływem czasu brak świadków wydarzeń historycznych staje się jeszcze bardziej złożonym problemem - zaznaczył.
Posłuchaj
"Apelujemy do osób mających wiedzę o zabytkach związanych z okresem Holokaustu o przekazywanie informacji powołanym do tego instytucjom" - podkreślili szefowie ŻIH, POLIN i Muzeum Getta Warszawskiego. Wyrazili też oburzenie faktem, że takie zabytki mogą stawać się przedmiotem nielegalnego obrotu.
Pod oświadczeniem podpisali się dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma Monika Krawczyk, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski i dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Przekładaniec Jachowicza
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego
Data emisji: 31.01.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA