Branża paliwowo-energetyczna poturbowana przez COVID-19. Przykładem jeden z największych koncernów świata
Obraz sytuacji finansowej British Petroleum, jednego z największych koncernów paliwowo-energetycznych na świecie, pokazuje jak w soczewce kłopoty wywołane pandemią w jednym z najważniejszych sektorów światowej gospodarki.
2021-02-02, 11:45
Jednym z najważniejszych problemów jest stan finansów koncernów paliwowo-energetycznych. Koncern BP oblicza ubiegłoroczne straty na ponad 5,6 mld dolarów, a jego akcje staniały w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 40 procent. Firma ostrzega jednocześnie przed trudnym początkiem 2021 r. w związku z powszechnymi ograniczeniami w podróżowaniu.
Jak informuje Reuters, w ciągu roku BP odnotował stratę w wysokości 5,69 mld dol. w porównaniu z zyskiem w wysokości 10 mld dolarów w 2019 r.
Powiązany Artykuł
Ryanair straci na pandemii miliard euro. Firma liczy jednak na szczepionkę i kupuje nowe samoloty
Co prawda za ostatni kwartał 2020 r. BP odnotował zysk w wysokości 115 mln dolarów, ale i tak jest to poniżej prognoz analityków. - Koniec ubiegłego roku to był trudny kwartał, powiedział dyrektor generalny Bernard Looney w rozmowie z analitykiem.
REKLAMA
Akcje BP staniały o 40 proc. w ciągu roku
Akcje BP straciły w ciągu ostatniego roku ponad 40 proc. swojej wartości i pozostają blisko 25-letnich minimów. Jak oceniają analitycy, to wynik obawy o popyt na ropę w związku z pandemią, a także wątpliwości inwestorów co do zdolności BP do pomyślnej realizacji ambitnego planu przestawienia się z paliw kopalnych na energię odnawialną.
Warto dodać, że najwięksi konkurenci, w tym Royal Dutch Shell i Exxon Mobil, również odnotowali w ostatnich miesiącach spadek wartości rynkowych.
Powiązany Artykuł
Boeing chce, aby do 2030 r. jego nowe samoloty były tylko na biopaliwa
Mimo słabego początku koncern liczy na wzrost popytu na ropę w 2021 r.
Przedstawiając słaby początek 2021 r., koncern ogłosił w komunikacie, iż "spodziewa się, że nowe ograniczenia dotyczące COVID-19 będą miały większy wpływ na popyt na produkty, przy czym sprzedaż detaliczna w styczniu spadła o około 20% rok do roku, w porównaniu ze spadkiem o 11% w czwartym kwartale. Oczekuje jednak, że popyt na ropę wzrośnie w 2021 r., a globalne zapasy mają powrócić do połowy roku do średniej pięcioletniej".
REKLAMA
Koncern nie rezygnuje z proekologicznego rozwoju
Jednak pomimo słabego otoczenia dyrektor generalny Bernard Looney powiedział agencji Reutera, że przejście firmy na bardziej ekologiczną przyszłość pozostaje na dobrej drodze.
Jego celem jest zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych z 3,3 gigawatów obecnie do 50 gigawatów do 2030 r., przy jednoczesnym zmniejszeniu wydobycia ropy w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
- Wydatki kapitałowe mają wzrosnąć w tym roku do 13 miliardów dolarów, z czego 9 miliardów dolarów nadal będzie przeznaczanych na ropę i gaz, 2 miliardy na projekty niskoemisyjne, a 2 miliardy na mobilność - powiedział dyrektor finansowy Murray Auchincloss.
REKLAMA
Reuter, jk
REKLAMA