Inwestycje za pośrednictwem firm spoza UE. Zobacz, na co zwrócić uwagę i gdzie kryją się pułapki
Przy inwestowaniu pieniędzy za pośrednictwem podmiotów spoza UE należy zachować szczególną ostrożność - radzi Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach kampanii "Inwestuj świadomie!". Brak umowy i podstawowych informacji o inwestycji powinien wzbudzić czujność - dodaje.
2021-02-03, 16:25
- Nie tylko biura podróży kuszą nas ofertami atrakcyjnych podróży w egzotyczne, odległe miejsca, ale także firmy z równie odległych zakątków świata przekonują do inwestowania w swoje produkty. Zanim zdecydujesz się wysłać swoje pieniądze w daleką podróż, upewnij się że nie jest to bilet w jedną stronę - podkreśla Urząd w komunikacie.
UKNF zaleca, by sprawdzić na stronie https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow, czy podmiot, który oferuje inwestycję, jest do tego uprawniony. Przypomina przy tym, że instrumenty finansowe mogą oferować tylko licencjonowani pośrednicy. - Jeśli jest to pośrednik spoza Unii Europejskiej, musi on mieć swój oddział w Polsce. Jeśli nie ma go w tym wykazie, to KNF nie nadzoruje jego działalności - pisze UKNF.
Nie powierzaj pieniędzy nieznanej firmie
Należy też zweryfikować, czy informacje o inwestycji pochodzą z wiarygodnego źródła. - Informacje o atrakcyjnych możliwościach inwestycyjnych realizowanych przez podmioty z siedzibą poza Unią Europejską docierają najczęściej przez media społecznościowe lub mail.
Dużo ofert można spotkać na stronach i reklamach w Internecie, zdarza się także, że dzwoni do Ciebie bliżej nieokreślona osoba oferując taką inwestycje. Jeśli nie wiesz z kim rozmawiasz, ani nie jesteś w stanie potwierdzić źródła, z którego pochodzi informacja o inwestycji, zastanów się, czy rozsądnie zrobisz powierzając nieznanej firmie swoje pieniądze - stwierdzono.
Powiązany Artykuł
Lista ostrzeżeń publicznych rozszerzona. KNF wpisał na nią trzy kolejne firmy
UKNF radzi, by zapoznać się z dokumentami nt. inwestycji i upewnić, czy informacje w nich zawarte są wiarygodne. Alarmujący powinien być brak umowy, na podstawie której można dochodzić swoich praw w przyszłości.
- Nawet jeśli otrzymałeś dokumenty dotyczące inwestycji, to sprawdź dokładnie jej założenia. Dowiedz się, czy Twoje środki będę finansować przedsięwzięcia, które uważasz za wiarygodne w oparciu o posiadane informacje. Jeśli poza obietnicą wysokiej zyskowności z inwestycji, w otrzymanych dokumentach brakuje informacji o jej modelu czy założeniach biznesowych, to zastanów się, czy warto finansować takie przedsięwzięcie - przestrzega Urząd.
REKLAMA
Warto sprawdzić, z kim zawiera się umowę i jakie są możliwości dochodzenia roszczeń
- Często dokumenty związane z inwestycją rozmywają tożsamość podmiotu, który jest odpowiedzialny za zwrot środków z inwestycji. Zawierasz umowę z podmiotem A, przelewasz środki do podmiotu B, obowiązek zwrotu ciąży na podmiocie C, a sąd właściwy dla rozpatrywania sporów jest zlokalizowany na jednej z egzotycznych wysp. Jeśli nie jesteś pewien, z kim zawierasz umowę i na jakich zasadach możesz dochodzić swoich praw, zastanów się, czy na pewno jesteś gotów przelać swoje środki - zaleca UKNF.
Społeczna kampania informacyjna UKNF jest skierowana do nieprofesjonalnych inwestorów, poszukujących atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych, jednocześnie nieposiadających niezbędnej wiedzy lub doświadczenia do właściwej oceny dostępnych produktów.
PAP, PR24, akg
REKLAMA