Praca dla cudzoziemca w Niemczech w czasie pandemii. Setki podań, kilkadziesiąt rozmów i zero odzewu

Kiedy Syryjczyk Abdul Kader Tizini ukończył studia magisterskie z inżynierii mechanicznej na RWTH Aachen, jednej z najlepszych niemieckich uczelni technicznych, pomyślał, że to tylko kwestia tygodni, zanim dostanie wymarzoną pracę - tak zaczyna Agencja Reuters opis sytuacji cudzoziemców szukających pracy w Niemczech w dobie koronawirusa.

2021-02-04, 16:33

Praca dla cudzoziemca w Niemczech w czasie pandemii. Setki podań, kilkadziesiąt rozmów i zero odzewu

Nieco ponad miesiąc później koronawirus rozprzestrzenił się w Niemczech, zatrzymując trwający dekadę wzrost zatrudnienia.

Po 800 podaniach i dziesiątkach rozmów kwalifikacyjnych nadal bez pracy

I dzisiaj, po około 800 podaniach o pracę i 80 rozmowach kwalifikacyjnych, 29-letni Syryjczyk nadal szuka pracy, opisuje agencja.

I konkluduje, że bycie cudzoziemcem nie ułatwia zdobycia pracy w największej gospodarce Europy.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

bez 12.jpg
Rynek pracy. Polska coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców

Koronawirus wypycha z niemieckiego rynku pracy cudzoziemców

Zatrudnianie i zwolnienia w tysiącach niemieckich firm oznacza, że ​​zagraniczni absolwenci, tacy jak Tizini, stają w obliczu ostrej konkurencji z rodzimymi absolwentami i bezrobotnymi specjalistami.

Problem z zasiłkami dla bezrobotnych

W przeciwieństwie do obywateli Niemiec i Unii Europejskiej, którzy są uprawnieni do zasiłku dla bezrobotnych i pomocy z powodu koronawirusa, wielu zagranicznych absolwentów nie kwalifikuje się do pomocy.

Tymczasem w ostatniej dekadzie setki tysięcy studentów zagranicznych przyciągnął do Niemiec renomowany i prawie darmowy system szkolnictwa wyższego oraz dobre perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock bezrobocie 1200.jpg
Polska na drugim miejscu w UE pod względem najniższego bezrobocia. Nowe dane Eurostatu

Liczba studentów zagranicznych w Niemczech wzrosła o około 70% w latach 2009-2019, jak pokazują dane Federalnego Urzędu Statystycznego.

Koronawirus zaostrza kryteria wobec szukających pracy

Anja Robert, doradca zawodowy w RWTH Aachen, powiedziała agencji, że ​​zagranicznym studentom w Niemczech jest trudniej znaleźć pracę niż rodowitym Niemcom.

Uważa, że zapotrzebowanie na sesje doradcze jej zespołu i na wsparcie psychologiczne wzrosło od marca, kiedy Niemcy po raz pierwszy zablokowały działalność gospodarczą, aby walczyć z pandemią.

- W takich niepewnych czasach dąży się do bezpieczeństwa, opierając się na umiejętnościach językowych, cechach kulturowych i kwalifikacjach - mówi.

REKLAMA

Tymczasem rośnie stopa bezrobocia w Niemczech

Stopa bezrobocia w Niemczech wzrosła z 5 proc. aż do 6,4 proc. po wprowadzeniu przez rząd pierwszej blokady. W styczniu tego roku bezrobocie osiągnęło w Niemczech poziom 6 proc.

Jak opisuje Reuter, wpływ pandemii na niemiecki rynek pracy został złagodzony przez rządowy program „Kurzarbeit”, który pozwala pracodawcom skrócić godziny pracy w okresie spowolnienia gospodarczego. Ale to również utrudnia zatrudnienie.

- Firmy objęte programem mogą zatrudniać pracowników w wyjątkowych przypadkach, jeśli mają ważny powód - powiedział Ludwig Christian, rzecznik Federalnego Urzędu Pracy.

Według danych Urzędu Pracy od kwietnia 2020 r. do stycznia br. liczba nowych wakatów w Niemczech spadła o 430 tys., czyli 26 proc. rok do roku.

REKLAMA

Kłopot z korzystanie z sieci pracowniczych

Kolejnym wyzwaniem, z jakim borykają się zagraniczni studenci, jest trudniejszy dostęp do sieci zawodowych i pracowniczych, zaostrzone ponadto przez przenoszenie do sieci targów pracy i wydarzeń sieciowych w związku z pandemią.

- Korzystanie z sieci i rozwiązań cyfrowych jest po prostu trudniejsze, zwłaszcza jeśli pochodzisz z innego kraju i nie wiesz, jak działa networking w tym kraju - powiedziała Jana Koehler, rekruterka z Berlina.

Mniej pracy w restauracjach i sklepach

Dwie blokady na wiosnę i zimę w zeszłym roku spowodowały również zamknięcie restauracji i sprzedawców detalicznych, co oznacza tysiące mniej miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin, które studenci wykonują, aby utrzymać się finansowo.

Obcokrajowcy mogą mieć kłopoty z pożyczkami czy pomocą dla bezrobotnych

W kwietniu niemiecki rząd włączył obcokrajowców do nieoprocentowanego programu pożyczek dla studentów. Absolwenci nie kwalifikują się jednak.

REKLAMA

Dostęp do pomocy dla bezrobotnych dla zagranicznych absolwentów jest również uzależniony od mieszkania w Niemczech przez pięć lat, co oznacza, że ​​wielu absolwentów studiów magisterskich na tym traci.

Reuter kończy swój opis informacją, że Tizini przetrwał dzięki comiesięcznym transferom gotówki od swojego brata.

Reuter, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej