Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Ten luty zapamiętamy na długo

IMGW ostrzega przed silnymi mrozami. W związku z tym wydane zostały ostrzeżenie I stopnia dla Suwalszczyzny i północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie w nocy termometry spadną do -15 stopni Celsjusza. To dopiero zapowiedź temperatur, jakie czekają nas w kolejnych dniach.

2021-02-04, 21:00

Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Ten luty zapamiętamy na długo
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

- Dzisiejszej nocy z północnego wschodu nad Polskę napłynie bardzo mroźna, arktyczna masa powietrza, która spowoduje, że temperatura na Suwalszczyźnie, na Warmii i Mazurach spadnie miejscami nawet do -15 stopni - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ewa Łapińska, synoptyk z IMGW. W centrum na termometrach będzie około -10 stopni Celsjusza, a na południu około -1 stopnia Celsjusza. W tej części kraju prognozowane są również niewielkie opady śniegu. W południowej połowie Polski będzie ślisko na drogach i chodnikach, dlatego tutaj IMGW wydało ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniami. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz chłodniej, a mróz będzie obejmował coraz większy obszar Polski.

Piątek i sobota - pogodnie i mroźno 

W piątek w ciągu dnia mróz będzie utrzymywał się w północnej, wschodniej i centralnej Polsce. - Będzie dość pogodnie, ale chłodno. Na Suwalszczyźnie do -6 stopni, w centrum około -3 stopni, a najcieplej na południu i zachodzie 2-3 stopnie Celsjusza. Tutaj też możliwe są opady deszczu i deszczu ze śniegiem - tłumaczy synoptyk IMGW Ewa Łapińska. W nocy z piątku na sobotę ujemne temperatury będą notowane już w całej Polsce. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, gdzie termometry pokażą -17 stopni Celsjusza, a najcieplej na południu Polski - około -3 stopni Celsjusza.

Powiązany Artykuł

shutterstock_10928908.jpg
Nieodśnieżone drogi – dlaczego drogowcy nie wykonują swojej pracy?

Podobna aura pogodowa, czyli pogodnie i mroźno będzie również w sobotę. - Na Suwalszczyźnie w ciągu dnia temperatura wzrośnie do -11 stopni Celsjusza, w centrum około -5, a najcieplej będzie na południu około -1 - stwierdza Łapińska. I dodaje, że w górach należy spodziewać się opadów śniegu. W nocy z soboty na niedzielę temperatury spadną jeszcze niżej. Na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach termometry mogą pokazać nawet -20 stopni Celsjusza. Kilkunastostopniowy mróz będzie również w centrum i na wschodzie. 

REKLAMA

Od niedzieli śnieg

W niedzielę ujemne temperatury w ciągu dnia będą występować już w całej Polsce. - Na Suwalszczyźnie wzrośnie maksymalnie do -12 stopni Celsjusza, w centrum około -8 stopni Celsjusza, a na południu około -5 stopni - wyjaśnia synoptyk IMGW. Niedziela w całym kraju będzie pochmurna. Przejaśnienia wystąpią jedynie na Wybrzeżu. Na południu i południowym wschodzie prognozowane są opady śniegu. - Lokalnie mogą być dość silne. Ze względu na silny i porywisty wiatr mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne - mówi Łapińska. 

Jak wynika z prognoz długoterminowych, kolejny tydzień ma być śnieżny i mroźny. Najchłodniej będzie północnym wschodzie, gdzie w ciągu dnia będą utrzymywać się temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza, a nocą dochodzące do -20 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju będą występować kilkustopniowe mrozy w ciągu dnia i kilkunastostopniowe mrozy w nocy.

Powiązany Artykuł

shutterstock_730475110.jpg
GDDKiA przypomina o zasadach bezpiecznej jazdy zimą

W II połowie lutego nawet -28 st.

Luty ma być generalnie chłodniejszym miesiącem niż styczeń. Zdaniem klimatologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozowane temperatury mają być w normie, co oznacza, że będzie przeważać typowo zimowa aura ze śniegiem i niskimi temperaturami. - Temperatury będą ujemne. Klimatolodzy mówią, że w ciągu lutego będą prognozowane przynajmniej dwa wlewy chłodnego powietrza - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski. 

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy z nich właśnie się rozpoczyna. Kolejny prognozowany jest w drugiej połowie lutego. - Temperatury mogą spaść do -20 stopni Celsjusza, a miejscami nawet do -28 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i w Białymstoku. Te najniższe wartości do -28 stopni Celsjusza mają być obserwowane pod koniec lutego - dodaje Walijewski.

Tegoroczny luty będzie diametralnie różnił się od ubiegłorocznego, który był jednym z najcieplejszych w historii. Dodatnia anomalia temperatury ubiegłego miesiąca wyniosła ponad 4,7 stopni Celsjusza, co oznaczało pogodę typową dla marca. 

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej