"Pierwszy mundur to wyróżnienie i wewnętrzne szczęście". Jak funkcjonują licea mundurowe?
- Kiedy się dostaje pierwszy mundur, to to jest wyróżnienie, satysfakcja i przede wszystkim takie wewnętrzne szczęście - mówiła w Polskim Radiu 24 uczennica 2 klasy liceum w Płocku. O klasach mundurowych mówili w audycji "Cafe armia" także wicedyrektor liceum w Gdańsku i koordynator programów Mariusz Gierula oraz uczeń klasy maturalnej Kacper Wypłosz.
2021-02-06, 09:48
W Polskim Radiu 24 przyszedł czas na trzeci i ostatni odcinek cyklu audycji dotyczących działającego w ramach Ministerstwa Obrony Narodowej Biura ds. Programu "Zostań Żołnierzem RP". W poprzednich audycjach poruszone zostały zagadnienia programu Legia Akademicka oraz stowarzyszenia Legia Akademicka. Tym razem o klasach mundurowych w szkołach średnich mówili w audycji "Cafe armia" Mariusz Gierula, Marta Nejman i Kacper Wypłosz.
Powiązany Artykuł
![forum-0430092378 (1) (1).jpg](http://static.prsa.pl/images/34ccd40a-a884-46c0-9495-b51c31919695.jpg)
"Intensywny rok szkoleniowy". Generał Jarosław Gromadziński o bilansie działań w 2020 r.
Kontynuacja programów
Mariusz Gierula, który koordynuje programy dotyczące klas mundurowych - dotąd był to program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, a od reformy edukacji - Oddziałów Przygotowania Wojskowego - wyjaśnił, że szkoły, w których powstają klasy mundurowe, są zwyczajnymi liceami ogólnokształcącymi, w których obowiązuje zwyczajny program edukacyjny, a do tego dochodzą szczególne elementy funkcjonowania klas wojskowych.
Gość PR24 wyjaśnił różnicę między programami Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego.
- Zasadnicza różnica to to, że w Certyfikowanych Klasach, które na początku funkcjonowały po gimnazjum, czyli były to 3-letnie licea, cykl wsparcia ministerstwa rozpoczynał się od klasy przedostatniej, czyli klasy drugiej. W Oddziałach, które są 4-letnie, już to wspomaganie Biura (ds. Programu "Zostań Żołnierzem RP" - red.) i nie tylko Biura, też te zajęcia są bardziej szerokie już od pierwszej klasy - mówił Mariusz Gierula.
REKLAMA
Zobacz poprzednie odcinki cyklu:
- Stowarzyszenie Legia Akademicka. Tradycjami sięga do 1918 roku
- "Pomysł na zagospodarowanie potencjału studentów". Ppor. Damian Duda o Legii Akademickiej
"Mundur to wewnętrzne szczęście"
Uczennica 2 klasy liceum w Płocku Marta Nejman mówiła o tym, co ją skłoniło do rozpoczęcia edukacji w klasie wojskowej. Jak wyjaśniła, od najmłodszych lat interesowała się armią, należała także do Ochotniczej Straży Pożarnej, podobnie jak jej rodzina.
- Kiedy się dostaje pierwszy mundur, to to jest wyróżnienie, satysfakcja i przede wszystkim takie wewnętrzne szczęście. W tej szkole można się wiele nauczyć. Przede wszystkim - samodyscyplina, to pierwsza rzecz, która tam figuruje - mówiła Marta Nejman.
Kacper Wypłosz, uczeń klasy maturalnej - podobnie jak Marta Nejman - podchodzi do tematu bardzo poważnie. Przyznał się, że po zakończeniu liceum planuje studia wyższe także na kierunku wojskowym.
- Mam plany, żeby na studia pójść do Akademii Wojsko Lądowych we Wrocławiu. Patrząc na to, jak idzie mi w tej szkole, czuję, że to chyba jest moja przyszłość. Nawet samo to, że ma się mundur, już czuje się zobowiązanym do tego, że trzeba być poważniejszym w życiu, dokonywać porządnych decyzji. Można powiedzieć, że mundur zmienia człowieka - stwierdził Kacper Wypłosz.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Cafe armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Mariusz Gierula (koordynator programów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych i Oddziałów Przygotowania Wojskowego, wicedyrektor szkoły w Gdańsku), Marta Nejman (uczennica kl. 2 w liceum w Płocku), Kacper Wypłosz (uczeń kl. 3 w liceum w Płocku)
Data emisji: 06.02.2021
Godzina emisji: 08.35
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA