Intensywne opady śniegu, silny mróz i marznący deszcz. Ostrzeżenia dla całej Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia w związku z intensywnymi opadami śniegu. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia, na południu stopnia drugiego, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu miejscami najwyższego, trzeciego stopnia. Instytut ostrzega także przed silnym wiatrem i gołoledzią.

2021-02-08, 11:00

Intensywne opady śniegu, silny mróz i marznący deszcz. Ostrzeżenia dla całej Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com

W poniedziałek IMGW podał, że z uwagi na intensywne opady śniegu w całym kraju, do godzin wieczornych obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Na południu kraju ostrzeżenia mają stopień drugi, a na Lubelszczyźnie i północnych powiatach Podkarpacia zagrożenie związane ze śniegiem określono stopniem trzecim, czyli najwyższym. Intensywne opady powodują przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 5 cm w ciągu 3 godzin.

Powiązany Artykuł

tatry góry giewont free shutt 1200 .jpg
W górach włącz wyobraźnię i aplikację "Na ratunek"


- Dodatkowo wystawione zostały ostrzeżenia o zamieciach i zawiejach śnieżnych, gdyż opadom tym towarzyszył będzie umiarkowany i dość silny, a chwilami też porywisty, wiatr - informuje Szymon Ogórek z IMGW.

Na obszarze województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz na południu lubelskiego do godzin popołudniowych obowiązują ostrzeżenia 1 i 2 stopnia o opadach marznących powodujących gołoledź.

Silny wiatr i zamiecie śnieżne

- Na przeważającym obszarze utrzymywać się będą silne porywy wiatru, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne, ale od krańców południowych wiatr będzie stopniowo słabł. Warunki na drogach będą złe - ostrzegają synoptycy Instytutu.

- Strefa opadów powoli przemieszcza się na północ. Miejscami, głównie na południu, opady mają umiarkowane, lokalnie silne natężenie. Opadom towarzyszy dość silny wiatr, w porywach do 60 km/h, który sprawia, że tworzą się zawieje i zamiecie śnieżne - określił Szymon Ogórek. Synoptyk ostrzega, że widoczność miejscami jest ograniczona do 500 m.

Na południu kraju - w Krakowie, Zakopanem i Rzeszowie - utrzymywać się będą marznące opady, powodujące gołoledź. Z kolei na Śląsku i w woj. świętokrzyskim występuje tzw. deszcz lodowy, czyli opad w postaci przezroczystych ziaren lodu.


Najbardziej intensywne opady, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodującym miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o powyżej 5 cm w ciągu 3 godz., prognozowane są na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego (południowa połowa), świętokrzyskiego, lubelskiego.

Z danych Instytutu wynika, że minionej doby najtrudniejsze warunki pogodowe występowały na południu kraju – padał śnieg i marznący deszcz, powodujący gołoledź. W ciągu ostatniej doby najwięcej śniegu spadło na Dolnym Śląsku, w Zieleńcu i Słoszowie było to ok. 18 cm, w Kłodzku 16 cm. Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Kielecczyźnie lokalnie spadło tam do 10-15 cm śniegu.

- Najgrubsza pokrywa śnieżna, poza obszarami górskimi, w dalszym ciągu utrzymuje się na północnym wschodzie, w Suwałkach i Białymstoku leży około 30 cm śniegu - podał Ogórek.

W niedzielę najcieplej było na południu oraz zachodzie, około -5 st. C, w tym samym czasie, w Suwałkach w najcieplejszym momencie dnia odnotowano -14,4 st. C. W nocy na Podlasiu przy gruncie było nawet -21 st. C. Najcieplej natomiast było w Bieszczadach, w Lesku zanotowano -5 st. C. "Gdyby uwzględnić dane pomiarowe również ze stacji górskich, to w trakcie wczorajszej doby najcieplejszym miejscem w Polsce był Kasprowy Wierch. W niedzielę w najcieplejszym momencie dnia było tam -0,7 st. C, natomiast w nocy temperatura spadła do -1,9 st. C" – podał Szymon Ogórek.

Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na bieżąco w Polskim Radiu Kierowców. Radio dostępne jest w DAB+, online i w specjalnej aplikacji

REKLAMA

pkr/kb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej