Teresa Jakubowska w Muzeum Karykatury. Kuratorka wystawy: satyryczka z urodzenia
- Pożywką artystyczną dla niej były między innymi podróże - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte" w Muzeum Karykatury w Warszawie.
2021-02-10, 11:56
Do 23.05.2021 w Warszawie będzie można oglądać wystawę "Teresa Jakubowska. Z życia wycięte". To wybór prac z kolekcji własnej artystki oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Tworzą ją czarno-białe prace graficzne, głównie linoryty, powstające od lat pięćdziesiątych XX wieku do wczesnych lat dwutysięcznych.
- To, co wyróżnia twórczość Teresy Jakubowskiej, to na pewno konsekwencja w jej wyborach artystycznych. Jej twórczość zapoczątkowały prace dojrzałe. Sama wspominała jednak, że kiedy zaczynała, była surowa. W odróżnieniu od rówieśników, nie miała przygotowania artystycznego i niewiele wiedziała na temat historii sztuki - powiedziała kuratorka wystawy.
Powiązany Artykuł
"Kwadratura kultury". Muzeum Narodowe w Krakowie pracuje nad nowym projektem
"Satyryczka z urodzenia"
Jak podkreśliła, artystka była w pewnym sensie samoukiem, sama też wybrała obszar, którym się zajmowała i nie dała się sprofilować swoim wykładowcom.
Zwiedzający zobaczą na wystawie między innymi kompozycje inspirowane codziennością PRL-u. To satyryczne komentarze siermiężnej rzeczywistości, widzianej przez pryzmat osobistych doświadczeń kobiety-artystki. Wystawa obejmuje przykłady twórczości będące efektem artystycznych podróży Jakubowskiej – "pamiątki z miast" polskich i zagranicznych, dekoracyjne widoki Warszawy, Krakowa, Paryża, Rzymu czy Florencji.
REKLAMA
- Zdecydowanie można powiedzieć, że Teresa Jakubowska jest satyryczką z urodzenia. Satyra w formie groteski wyraża się w jej pracach z lat 50. Technika, którą wybrała, podkreśla satyryczny rys jej twórczości - mówiła Karolina Prymlewicz.
Posłuchaj
Odmienną treściowo i formalnie część ekspozycji stanowią realizacje wpisujące się w nurt "symboliczno-refleksyjny". Należą do nich prace tworzone od momentu przeprowadzki Teresy Jakubowskiej do Warszawy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, a wśród nich kompozycja "Miejsce na górze" z 1967 roku, za którą autorka otrzymała Brązową Szpilkę, nagrodę przyznawaną przez redakcję tygodnika "Szpilki", a także "Majenie idola" i "Przewracanie idola" (dyptyk z 1972 roku), przedstawienia o ponadczasowym przesłaniu i satyrycznej wymowie. Dopełnieniem wystawy są, eksponowane po raz pierwszy, matryce graficzne, odsłaniające warsztat pracy grafika.
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadzący: Monika Małkowska
REKLAMA
Gość: Karolina Prymlewicz (Muzeum Karykatury)
Data emisji: 09.02.2021
Godzina: 23.36
REKLAMA