Koronawirus uderzył w gospodarki. Brytyjskie PKB skurczyło się o prawie 10 proc., hiszpańskie o 11 proc.
Koronawirus nie oszczędza europejskich gospodarek – te dotknięte lockdownem i ograniczeniami notują spadki nienotowane od lat. Hiszpański PKB skurczył się w 2020 r. o 11 proc., brytyjski o 9,9 proc., polska gospodarka zmniejszyła się w IV kwartale zdecydowanie mniej, ale też zmniejszyła się o 2,8 procent.
2021-02-12, 11:01
Jak podał brytyjski urząd statystyczny ONS, PKB tego kraju spadł w 2020 r. w efekcie epidemii koronawirusa o rekordowe 9,9 proc., choć dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom w czwartym kwartale, uda się uniknąć drugiego dna recesji.
Powiązany Artykuł
Dobre prognozy gospodarcze dla Polski: pomagają inwestycje, eksport i konsumpcja
Według wyliczeń Banku Anglii jest to największy roczny spadek PKB od 1709 r.
W czwartym kwartale 2020 r. szczepienia oraz rozluźnienie obostrzeń zahamowały tempo spadków
- Rozluźnienie ograniczeń w wielu częściach Wielkiej Brytanii spowodowało, że w grudniu niektóre elementy gospodarki odzyskały część utraconego gruntu, wzrost odnotowano w hotelarstwie, sprzedaży samochodów i w zakładach fryzjerskich. Zwiększenie liczby testów i wykrywalności COVID-19 również przyczyniły się do wzrostu zdolności wytwórczych. Gospodarka nadal rosła w czwartym kwartale jako całość, pomimo dodatkowych ograniczeń w listopadzie - oświadczył zastępca głównego statystyka ONS Jonathan Athow.
Jak dodał, jednakże PKB za rok spadł o prawie 10 proc., ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni największy roczny spadek w historii.
REKLAMA
Spadek PKB w Wielkiej Brytanii w 2020 r. największy od 1709 r.
ONS zaczął mierzyć PKB po II wojnie światowej i nigdy wcześniej roczny spadek nie był wyższy niż 4,1 proc. Ale według wstecznych, szacunkowych wyliczeń Banku Anglii, jest to największy roczny spadek PKB od 1709 r.
Najgorszy był II kwartał 2020 r. – spadek PKB wyniósł 19 procent
Na ten rekordowy spadek wpłynęły przede wszystkim wyniki za drugi kwartał 2020 r., gdy PKB spadł o 19 proc., co było efektem wprowadzonego pod koniec marca pierwszego lockdownu. Wraz ze spadkiem o 2,9 proc. w pierwszym kwartale zaowocowało to pierwszą recesją od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009.
Powiązany Artykuł
Wiceprezes EBI: Polsce udało się uniknąć zapaści gospodarczej dzięki szeroko stosowanej pomocy publicznej
"Podwójne dno" jednak Wielkiej Brytanii nie grozi
Nie dojdzie jednak do recesji z podwójnym dnem, która byłaby praktycznie przesądzona, gdyby w czwartym kwartale 2020 r. nastąpił spadek PKB, bo jest niemal pewne, że w wyniku trwającego obecnie lockdownu w pierwszym kwartale 2021 r. gospodarka ponownie się skurczy.
- Dzisiejsze dane pokazują, że gospodarka doświadczyła poważnego wstrząsu w wyniku pandemii, którą odczuły kraje na całym świecie. Chociaż istnieją pewne pozytywne oznaki odporności gospodarki w okresie zimowym, wiemy, że obecny lockdown nadal ma znaczący wpływ na wiele osób i przedsiębiorstw. Dlatego też moja uwaga pozostaje skupiona na robieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić miejsca pracy, przedsiębiorstwa i środki do życia - oświadczył minister finansów Rishi Sunak.
REKLAMA
Posłuchaj
Spośród państw europejskich o porównywalnym potencjale gospodarczym, tylko Hiszpania zanotowała w 2020 r. większy spadek PKB - o 11 proc., choć wszystkie dane na temat PKB za 2020 r. będą jeszcze prawdopodobnie podlegać korektom.
W Polsce spadek PKB w IV kwartale wyniósł 2,8 procent
Na tle innych gospodarek, Polska gospodarka odnotowuje mniejsze spadki – jak wynika z szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB), niewyrównany sezonowo w IV kwartale 2020 roku zmniejszył się realnie o 2,8% rok do roku, wobec wzrostu o 3,6% w analogicznym okresie 2019 r.
Powiązany Artykuł
"Dobre perspektywy i prężność zadziwiają". Niemiecki dziennik pisze o "polskim małym cudzie gospodarczym"
„W IV kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 0,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 2,8%", czytamy w komunikacie GUS.
Posłuchaj
REKLAMA
Prezentowany szybki szacunek PKB za IV kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii.
PAP, GUS, jk
REKLAMA