Europejska Agencja Kosmiczna szuka śmiałków gotowych lecieć w kosmos. Stawia szereg wysokich wymagań
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła pierwszy od ponad dekady nabór kandydatów na astronautów, którzy w przyszłości mogą polecieć na Księżyc lub na Marsa. Przedstawiciele ESA podczas konferencji online przedstawili wymogi wobec kandydatów.
2021-02-16, 18:07
Powiązany Artykuł
Lot na księżyc w 2024 r.? Trwają testy rakiety budowanej przez NASA i Boeinga, w tle COVID
W przeciwieństwie do poprzednich wypraw - gdy w kosmos latali głównie piloci bojowi - teraz poszukiwani są eksperci z różnych dziedzin. Wymogiem jest wyższe wykształcenie, dobre zdrowie oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego. - ESA poszukuje odważnych i skłonnych do wyrzeczeń ekspertów - mówi Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.
Posłuchaj
- Wysyła się lekarzy, biologów, inżynierów różnego rodzaju. Trzeba pamiętać o tym, że nasze umiejętności muszą się przydać i wpisać w program realizowany w przestrzeni kosmicznej - dodał.
Nie tylko umiejętności zawodowe
By mieć szansę polecenia w kosmos, trzeba również posiadać odpowiednie cechy charakteru. Przyszli astronauci poddawani są wieloetapowej selekcji, podczas której sprawdza się ich odporność na stres, a także usposobienie. - Wbrew pozorom, w przestrzeni kosmicznej są to bardzo ważne cechy - mówi astronom Jerzy Rafalski.
Posłuchaj
- Jeżeli żyjemy w ogromnym stresie, to nerwy musimy trzymać na wodzy. Umiejętność radzenia sobie w stresie oraz uśmiech, otwartość do ludzi - to jest niezwykle ważne - powiedział astronom.
REKLAMA
Czytaj także:
- Polska Akademia Nauk zbuduje urządzenie dla NASA
- "Voices of Cosmos". W poszukiwaniu nowych dźwięków
- Meteoryt Allende. Spektakl na niebie
Nabór dopiero ruszy
Nabór rozpocznie się 31 marca i potrwa do 22 maja. Selekcja przewidziana jest do października 2022 roku, później kilkoro wybranych kandydatów rozpocznie intensywne szkolenie. By wziąć udział w rekrutacji, należy wypełnić formularz na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej, w zakładce "Kariera".
Wszyscy chętni muszą liczyć się z dużą konkurencją - w ubiegłorocznej rekrutacji NASA wzięło udział ponad 12 tysięcy osób.
mbl
REKLAMA