Wiesław Gołas nie żyje. Aktor miał 90 lat
Zmarł aktor uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej lubianych polskich artystów sceny teatralnej, filmowej i kabaretowej.
2021-09-09, 05:45
Wiesław Gołas był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku otrzymał Srebrną Maskę, a w 2002 roku - statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP "za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji". W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. Aktor został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W 2008 roku ukazała się książka "Na Gołasa" ze wspomnieniami artysty spisanymi przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners.
Posłuchaj
Posłuchaj
REKLAMA
Aktorski debiut
Wiesław Gołas urodził się 4 października 1930 roku. Ale tylko oficjalnie. Ta data została omyłkowo wpisana do jego metryki. W rzeczywistości urodził się 9 października. Wątpliwości nie budzi za to miejsce urodzenia - przyszły aktor przyszedł na świat w Kielcach.
Tuż przed jego dziewiątymi urodzinami wybuchła II wojna światowa. Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, a potem do Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem "Wilk". Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.
W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występował w Warszawie.
Posłuchaj
REKLAMA
Komedie, seriale, teatry, kabarety
Powiązany Artykuł

Kabaret Dudek i jego społeczna satyra
Sympatię widzów zaskarbił sobie głównie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal stu filmach, wśród których znalazły się: "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", oraz kilkunastu serialach - m.in. "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".
Posłuchaj
Aktor był związany z teatrami warszawskimi - w latach 1955-1985 występował na deskach Teatru Dramatycznego, a do 1992 roku - Teatru Polskiego. Był również współtwórcą kabaretu "Koń" i członkiem kabaretu "Dudek". Był wykonawcą głośnej piosenki "W Polskę idziemy" autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.
Posłuchaj
REKLAMA
Jedną z kultowych ról kabaretowych Wiesława Gołasa była postać Jasia - ucznia etatowego fachowca hydraulika, granego przez Jana Kobuszewskiego (1934-2019) - w skeczu z Wiesławem Michnikowskim (1922-2017) jako klientem. Teksty z tego skeczu, takie jak "wężykiem, wężykiem!", nawet dziś, po 45 latach, funkcjonują w mowie potocznej Polaków.
Posłuchaj
ak/mc/sa
REKLAMA