"Do Senatu skierowano groźny dla budżetu projekt". Poseł PiS o ustawie covidowej
W Senacie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Przygotowała go grupa senatorów niezależnych.
2021-02-19, 15:27
Powiązany Artykuł

Przewodniczący komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski mówił, że proponowane przepisy są skierowane między innymi dla takich branż jak fitness, eventowa, turystyczna, hotelarska, gastronomiczna, czy ślubna, które przez pandemię są zamknięte lub ich działalność jest ograniczona.
Senator powiedział, że w projekcie zaproponowano wypłatę odszkodowań każdemu przedsiębiorcy, który poniósł szkodę majątkową w następstwie wprowadzonych ograniczeń. Dodał, że będzie to "70 procent poniesionej szkody majątkowej, pomniejszonej o równowartość udzielonej pomocy na podstawie kolejnych projektów tarcz finansowych".
Posłuchaj
Apel o jedność
Projekt ustawy skrytykował podczas debaty wicemarszałek Senatu, Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości. Mówił, że rząd stara się pomagać przedsiębiorcom poprzez uruchamiane od początku pandemii tarcze finansowe. Dodał, że nie wszystkim udaje się pomóc ze względu na specyfikę poszczególnych działalności.
Apelował też o jedność w walce z koronawirusem. Mówił, że do Senatu skierowano niepoliczony i groźny dla budżetu projekt. Przypomniał, że rząd przeznaczył na pomoc miliardy złotych.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła dziś w Siedlcach, że dzięki 185 miliardom złotych udało się w czasie pandemii uratować 6 i pół miliona miejsc pracy. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej przypominała też, że w pandemii utrzymano wypłaty ze wszystkich programów społecznych, między innymi w ramach programu Rodzina 500 Plus. W minionych 5 latach na ten cel przeznaczono 135 miliardów złotych.
pkur