Trzecie Forum Akademicko-Gospodarcze. Spotkanie nauki i biznesu
W dniach 24-25 lutego trwa Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze poświęcone współpracy nauki i biznesu w perspektywie wyzwań nowej dekady.
2021-02-24, 19:22
W pierwszym dniu trzeciego Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego uczestnicy skupili się na roli współpracy przedsiębiorstw i uczelni w realizacji Krajowego Planu Odbudowy i drodze do Gospodarki 4.0. Spotkanie otworzył Wicepremier Jarosław Gowin, zwracając uwagę na wyzwania stojące przed polską nauką oraz konieczności współpracy pomiędzy uczelniami a przedstawicielami biznesu. Szczególny nacisk należy w tym kontekście położyć na implementację rozwiązań naukowych w biznesie.
Zdjęcie ilustracyjne Źródło: PFAG
Dr Andrzej Banasiak, Dyrektor Zespołu Badań i Analiz Związku Banków Polskich stwierdził, że budowanie konkurencyjności gospodarki powinno bazować na przeznaczeniu większych środków na badania i rozwój. Przejście w kierunku gospodarki opartej na wiedzy, a nawet do Rewolucji 4.0. będzie kluczowym wyzwaniem dla Polski w najbliższych latach. Powinno się również dążyć do osiągnięcia synergii na poziomie działalności instytutów badawczych i przedsiębiorstw.
Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na postępujący proces automatyzacji. Coraz więcej zadań w procesie produkcji będzie przeniesionych z ludzi na roboty. W miarę doskonalenia technologii zakres zadań przekazywanych robotom będzie się rozszerzał na bardziej skomplikowane procedury. Europa powinna podjąć szybkie działania na polu poprawy innowacyjności gospodarki w kontekście globalnej konkurencji.
Wyzwania związane z wydatkami na badania i rozwój. Źródło: PFAG, CRS Report
Czwarta rewolucja przemysłowa ma potencjał, by podnieść globalny poziom dochodów i poprawić jakość życia społeczeństwa. Rozwój technologii umożliwia powstawanie nowych produktów i usług, które zwiększają wydajność i poprawiają jakość życia. Jednocześnie dostosowanie się do wymogów gospodarki opartej na wiedzy wymaga procesu kształcenia człowieka przez całe życie. Kwestia tzw. life-long learning została uznana za kluczową dla atrakcyjności absolwentów uczelni na rynku pracy. Osoba ucząca się przez całe życie korzysta zarówno z formalnych jak i nieformalnych okazji do nauki. Nieformalne okazje przybierają różne kształty i formy. Uczestnicy spotkania za istotne uważają kształtowanie przyszłych kadr biznesowych już na poziomie uczelni. Stąd przedsiębiorcy powinni być zainteresowani prowadzeniem różnego rodzaju programów praktyk i staży. W ten sposób młodzi będą mieli lepszy start na rynku pracy, a pracodawcy dobrze wykształconych pracowników z dużym potencjałem rozwojowym.
REKLAMA
Stowarzyszenie Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze zostało powołane w celu budowania wzajemnego zrozumienia i więzi pomiędzy środowiskiem akademickim i gospodarczym. Forum stymuluje programy badań ukierunkowanych na potrzeby gospodarki i wspiera uczelnie prowadzące takie badania.
PolskieRadio24.pl/pfag.pl/mib
REKLAMA