CPK podpisało umowę z koreańskim partnerem. Mikołaj Wild: to pierwszy krok ku długoterminowej współpracy
- Korea Południowa miała konkurentów z całego świata, przedstawiła najlepszą ofertę i dlatego jest na pokładzie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mikołaj Wild, prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK.
2021-02-26, 20:02
Posłuchaj
Centralny Port Komunikacyjny zyskał w piątek doradcę strategicznego. Jest nim lotnisko Incheon obsługujące stolicę Korei Południowej – Seul. Umowę w tej sprawie podpisał prezes spółki odpowiedzialnej za budowę CPK Mikołaj Wild oraz Kim Kyung-wook, nowy prezes spółki zarządzającej lotniskiem Incheon. Jednocześnie polskie i koreańskie ministerstwa odpowiedzialne za transport podpisały porozumienie o współpracy.
Powiązany Artykuł

Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Umowa z Koreańczykami podpisana
Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że dzisiejsze wydarzenie miało dwa aspekty. - Pierwszy był biznesowy. Chodzi o współpracę pomiędzy CPK i lotniskiem Incheon, które staje się naszym doradcą strategicznym. Podmiotem, z którym będziemy konsultować najważniejsze decyzje i będzie nas wspomagał w procesie planistycznym, asystując i odbierając produkty wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego. Drugim aspektem jest memorandum międzyrządowe, które stanowi deklarację obydwu stron, że okazję ws. CPK chcemy wykorzystać do zbliżenia gospodarek Polski i Korei Południowej przy pozostałych komponentach tego programu - powiedział Mikołaj Wild.
Prace ws. wyboru partnera strategicznego dla CPK toczyły się równolegle na wielu poziomach. - Od samego początku komunikowaliśmy, że patrzymy dalej, nie tylko na umowę opiewającą na 3,5 mln euro, że dzień po podpisaniu umowy dotyczącej doradztwa strategicznego będziemy chcieli się zastanowić, czy doradztwo nie powinno się przekształcić w partnerstwo strategiczne - wzięcie odpowiedzialności za współkształtowanie CPK. Korea Południowa miała konkurentów z całego świata, przedstawiła najlepszą ofertę i dlatego jest na pokładzie. Umowa jest pierwszym krokiem ku długoterminowej współpracy - tłumaczył prezes spółki CPK.
REKLAMA
Posłuchaj
Mikołaj Wild podkreślił, że lotnisko Incheon jest pod wieloma względami podobne do planowanego portu Solidarność. - Nie chodzi nam jednak o skopiowanie lotniska i sposobu jego organizacji, ale o adaptację do rynku europejskiego. Ta adaptacja opiera się na gigantycznym doświadczeniu zdobytym przez 20 lat funkcjonowania lotniska Incheon, które od wielu lat znajduje się w pierwszej piątce najlepiej zorganizowanych portów lotniczych na świecie - dodał prezes spółki CPK.
Kiedy powstanie CPK?
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.
REKLAMA
Według rządowych założeń zasadnicze prace przy budowie Portu Lotniczego Solidarność rozpoczną się w 2023 roku, a pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego lotniska pod koniec 2027 roku.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Tomasz Rydelek (Puls Lewantu), Piotr Podemski (italianista, UW)
Data emisji: 26.02.2021
Godzina: 19.33
REKLAMA