Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ
- Stanisław Sojczyński, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - powiedział Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.
2021-02-28, 07:56
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", który poświęcony jest bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i wciąż walczyli o niepodległość Polski, tym razem z sowieckim okupantem.
Powiązany Artykuł
70. rocznica zamordowania "Łupaszki". Historyk: był wierny do końca
Na znaczenie tego święta zwrócił uwagę Paweł Wąs. Podkreślił, że upamiętnianie "Wyklętych" jest szczególnie ważne, jeśli weźmie się również pod uwagę dziesięciolecia zakłamywania historii, przedstawiania w złym świetle bohaterów wiernych rozkazom.
- W bezkompromisowy sposób byli zwalczani przez Sowietów oraz ich polskich kolaborantów. Również dziś, pomimo różnych ataków na pamięć o nich, które przypuszczane są z różnych stron, musimy ją kultywować - zaznaczył historyk.
Posłuchaj
Jednym z tych, którzy kontynuowali bój o wolność ojczyzny, był Stanisław Sojczyński ps. Warszyc, kapitan piechoty Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który zginął 19 lutego 1947 roku po tym, jak Wojskowy Sąd Rejonowy wydał wyrok śmierci na niego i jego ośmiu najbliższych żołnierzy, których wcześniej aresztowano. Nie wiadomo, gdzie "Warszyc" został pochowany.
REKLAMA
- Zdawał sobie sprawę z tego, jak są traktowani żołnierze AK przez Sowietów, którzy starali się ich jak najszybciej zlokalizować, aresztować i represjonować. Dlatego po zakończeniu II wojny światowej, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - wyjaśnił Paweł Wąs.
Dodał, że Sojczyński przywiązywał dużą wagę do dyscypliny oraz karności w swoich oddziałach, wychodził z założenia, że jego żołnierze muszą wykazywać moralną wyższość nad swoim przeciwnikiem. - Charakteryzowały go także poczucie sprawiedliwości, dbałość o podkomendnych, konsekwencja, upór w dążeniu do celu i nieprzejednany charakter - podkreślił gość Polskiego Radia 24.
W 2009 roku Stanisław Sojczyński został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady.
***
Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 07.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA