"Spór prawny, u którego źródeł leży jednak polityka". Fogiel o wyroku TSUE
- Nie patrzyłbym na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE jak na porażkę PiS, czy porażkę Polski. To kolejna odsłona pewnego sporu, który jest sporem prawnym, ale u jego źródeł leży spór polityczny - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
2021-03-02, 20:55
Powiązany Artykuł
"Naruszają ład konstytucyjny RP i wykraczają poza unijne traktaty". Prezes TK o sugestiach w orzeczeniu TSUE
TSUE, odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego, orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE".
- Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE: jest dla nas nie do przyjęcia
- "Niewątpliwie ingeruje w suwerenność Polski". Kaleta o wyroku TSUE
Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów. Chodzi o kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które modyfikują m.in. możliwość odwołań od uchwał KRS ws. powołań sędziów Sądu Najwyższego.
Fogiel był pytany w Polsat News o orzeczenie TSUE. - Nie patrzyłbym na to, jak na porażkę PiS, nie patrzyłbym na to, jak na porażkę Polski. To jest kolejna odsłona pewnego sporu, który jest sporem prawnym, ale u jego źródeł leży spór polityczny - mówił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Niewiele zmienia, są już mechanizmy, na które wskazuje trybunał". Przewodniczący KRS o wyroku TSUE
"System sądowy jest regulowany przez państwa członkowskie"
- To pytanie, co jest ważniejsze - polska konstytucja czy prawo unijne. TSUE stoi na stanowisku, próbując w pewien sposób, za pomocą takich wyroków poszerzać zakres, który do tej pory był regulowany traktatami, że ma prawo decydować w takich sprawach. PiS stoi na stanowisku, że system sądowy jest regulowany przez państwa członkowskie - powiedział wicerzecznik PiS.
Jak dodał, "to, że w Polsce najważniejszym prawem, (stojącym) ponad prawem międzynarodowym, jest polska konstytucja, Trybunał Konstytucyjny stwierdził już dawno, w 2005 r., kiedy oceniał traktat akcesyjny".
Pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego
Wyrok TSUE dotyczy pytań prejudycjalnych, które Naczelny Sąd Administracyjny zadał w listopadzie 2018 r. NSA rozpatrywał wówczas odwołania sędziów, którzy ubiegali się o stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, ale w procedurze wyłaniania nie uzyskali rekomendacji KRS. W konsekwencji NSA zawiesił prowadzone postępowanie i zadał TSUE dwa pytania dotyczące odwołań pięciu sędziów.
Polski sąd zapytał wtedy TSUE, czy dochodzi do naruszenia konstytucyjnych zasad w sytuacji, gdy de facto nie ma możliwości rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS wyłaniających kandydatów do SN w przypadku niezaskarżenia ich przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego.
REKLAMA
pb
REKLAMA