"Oderwanie od rzeczywistości". Anna Zalewska o opozycji krytykującej edukację zdalną
- Kiedy obejmowałam resort edukacji, były ogromne kłopoty z dostępnością do szerokopasmowego internetu. To było zaledwie 10 proc. szkół. Dziś tak naprawdę większość szkół jest do niego podłączona. Krytyka opozycji to tak naprawdę klasyczne oderwanie od rzeczywistości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, odnosząc się do krytyki opozycji, która zarzuca rządowi nieudolność w przygotowaniu i prowadzeniu zdalnego nauczania w szkołach.
2021-03-04, 16:15
Czwartek to drugi dzień próbnych matur organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Punktualnie o 9.00 uczniowie otrzymali arkusze z zadaniami z matematyki. Egzamin nie jest obowiązkowy, ale pozwala sprawdzić wiedzę przed egzaminem dojrzałości. Szkoły przeprowadzając próbne matury stacjonarnie - z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego bądź zdalnie. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym europoseł Anna Zalewska.
Powiązany Artykuł
Próbne matury 2021. Szef MEiN podał nowe dane dot. udziału szkół w egzaminach
Była minister edukacji zwróciła uwagę na to, że szczególnie dla młodzieży, która od wielu miesięcy uczy się zdalnie, próbne matury są bardzo trudnym wyzwaniem. Podkreśliła także nieobowiązkowość próbnych matur.
- Każdy jednak chce się sprawdzić, poznać procedury, później zweryfikować swoją wiedzę, zweryfikować swoje umiejętności i przygotować się do - prawdopodobnie w podobnym reżimie - matury majowej - mówiła Anna Zalewska.
- Jak wygląda sytuacja z nauką stacjonarną? Resort edukacji podał nowe dane
- Szef MEiN o dyskusji na UMK: robienie sztucznych odsiewów, by wyciągnąć pieniądze, to skandal
"Oderwanie od rzeczywistości"
Europoseł PiS została także zapytana o krytykę Platformy Obywatelskiej dotyczącą edukacji zdalnej, wykluczenia cyfrowego, braku sprzętu elektronicznego wśród nauczycieli i uczniów, czy problemów z internetem. Była szefowa MEN stwierdziła, że ta krytyka jest "klasycznym oderwaniem od rzeczywistości".
- Kiedy obejmowałam resort edukacji, były ogromne kłopoty z dostępnością do szerokopasmowego internetu. To było zaledwie 10 proc. szkół. W 2018 roku rozpoczęliśmy duży program, to był taki prezent dla Rzeczpospolitej, dla rodziców, nauczycieli i uczniów, żeby wszystkie szkoły przyłączyć do szerokopasmowego internetu. Ten projekt kończy się i tak naprawdę większość szkół jest podłączona do szerokopasmowego internetu - mówiła Anna Zalewska.
Powiązany Artykuł
Szef MEiN: na razie nie ma warunków, by starsi uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej
Cyfryzacja oświaty
Była szefowa MEN dodała, że równocześnie ruszył program finansowania sprzętu multimedialnego dla każdej klasy, a nie tylko pracowni komputerowych, zmieniono podstawy programowe tak, by uczniowie od najmłodszych lat uczyli się podstaw programowania, przed pandemią nauczyciele mieli dofinansowywane szkolenia pozwalające zdobywać kompetencje związane z informatyzacją, wreszcie także powstała platforma internetowa z ogromną ilością ponad 50 tys. e-zasobów, elektronicznych materiałów edukacyjnych do nauki zdalnej właśnie.
- Robiliśmy to, bo wiedzieliśmy, że takie są cyfrowe wyzwania XXI wieku, co oczywiście znakomicie przydało się podczas pandemii, choć wszyscy mieliśmy błyskawiczny kurs zdobywania nowych umiejętności - mówiła Anna Zalewska.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS, była minister edukacji narodowej)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 14.33
IAR/PR24/jmo
REKLAMA