Pandemiczny przewrót cyfrowy. Ekspert: przestajemy potrzebować już pewnych rzeczy
- Proces ten prowadzi do tego, że przestajemy potrzebować pewnych rzeczy. Nie jest nam już potrzebna powierzchnia biurowa, personel pomocniczy. W ekonomicznej analizie tego zjawiska jest to stan, który opłaca nam się utrzymać - powiedział o zmianach w naszym życiu wywołanych przez pandemię Paweł Ellerik, ekspert ds. cyfryzacji.
2021-03-07, 19:02
Nowe usługi, procesy i produkty wdrożyło w ostatnim roku 46 proc. polskich firm. 20 proc. deklaruje wprowadzenie innowacji na skalę kraju i świata - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pandemia koronawirusa pokazuje nam przewrót cyfrowy, który doprowadził do tego, że większość spraw załatwiamy już w sieci.
Powiązany Artykuł

Listy polecone bez znaczków. Poczta Polska zmienia zasady nadawania przesyłek rejestrowanych
"Przestajemy potrzebować pewnych rzeczy"
Gość Polskiego Radia 24 jako jeden z najbardziej istotnych czynników wywołanych przez pandemię, z punktu widzenia technologii, wskazuje przejście na zdalne załatwianie wielu spraw. - Z pewnością należy zwrócić uwagę na to, jak wiele czynności wykonujemy dzisiaj zdalnie. Bardzo wielu z nas przeszło na zdalny sposób pracy czy nauczania. Zaczęliśmy wypierać spotkania i szkolenia, które odbywały się fizycznie. Jest to jeden z najistotniejszych czynników - powiedział Paweł Ellerik.
- Proces ten prowadzi do tego, że przestajemy potrzebować pewnych rzeczy. Nie jest nam już potrzebna powierzchnia biurowa, personel pomocniczy. W ekonomicznej analizie tego zjawiska jest to stan, który opłaca nam się utrzymać. Często praca zdalna jest efektywniejsza czasowo i kosztowo - dodał.
- W czasie pandemii rośnie popularność e-usług. Zobacz, jakie sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu
- Polacy złożyli już 5 milionów wniosków o cyfrowe dowody osobiste. Wkrótce pojawią się e-doręczenia
Ekspert zwrócił jednak uwagę na konsekwencje jakie za sobą może nieść taki stan rzeczy. - Należy postawić sobie w tym wszystkim pytanie czy na pewno uwzględniamy w tym czynnik ludzki. Czy doniesienia wskazujące na brak chęci powrotu do starego systemu przez firmy uwzględnia potrzeby ludzi. Czy ta konsekwencja społeczna nie będzie zbyt daleko idąca z tego powodu - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Paweł Ellerik (ekspert ds. cyfryzacji)
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 18:33
dz
Polecane
REKLAMA