Przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju: chciałbym załatwić tę sprawę jak najszybciej
- Na temat sędziów pokoju, niezwykle ważnej instytucji, (...) debatuje się od 2017 roku, czyli cztery lata już prawie mijają. I na razie niestety, poza dyskusjami na bardzo dużym poziomie ogólności, nic się tutaj nie dzieje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju.
2021-03-14, 13:51
Prezydent Andrzej Duda powołał zespół, którego zadaniem będzie przygotowanie legislacji, dotyczącej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Zespołem będzie kierował profesor Piotr Kruszyński, a sekretarzem zespołu został prezydencki doradca Paweł Mucha. W Polskim Radiu o planach zespołu oraz samej instytucji sędziów pokoju mówił przewodniczący zespołu, prof. Piotr Kruszyński.
Powiązany Artykuł
"Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna być kontynuowana". Prezydent powołał zespół ds. sędziów pokoju
"Najszybciej jak się da"
Gość PR24 wyjaśnił, że członkami zespołu ds. sędziów pokoju są przedstawiciele różnych zawodów prawniczych, także Sądu Najwyższego, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury. Pytany o plany zespołu, wyjaśnił, że rozmawiał o tym z sekretarzem Pawłem Muchą, o którym twierdzi, że jest najważniejszym członkiem zespołu, i ustalili, że chcieliby sprawę załatwić możliwie jak najszybciej. Pierwsze spotkanie zostało zaplanowane już na przyszły tydzień.
- Ja chciałbym zrobić to naprawdę - jeśli się to oczywiście uda - w miarę szybko, dlatego że na temat sędziów pokoju, niezwykle ważnej instytucji (...) debatuje się od 2017 roku, czyli cztery lata już prawie mijają. I na razie niestety, poza dyskusjami na bardzo dużym poziomie ogólności, nic się tutaj nie dzieje - mówił prof. Piotr Kruszyński.
Zapytany o to, kim miały - według jego pomysłu - być sędzia pokoju, wyjaśnił, że będzie to osoba, która będzie zajmowała się tymi najdrobniejszymi sprawami, które obecnie w największym stopniu zalewają sądy, powodując, że są one przeciążone.
REKLAMA
- Sachajko: rozmawiamy z PiS ws. wprowadzenia instytucji sędziów pokoju
- "To będzie dalszy ciąg rozmów". Paweł Kukiz zapowiada spotkanie z liderem PiS
Jak zostać sędzią pokoju?
Powiązany Artykuł
Sędzia Piotr Hofmański nowym prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze
- Współcześnie ta instytucja działa przede wszystkim w krajach anglosaskich - w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, przy czym w USA nie wszędzie. Natomiast w Anglii i w Walii ta instytucja działa bardzo aktywnie i ja myślę, oczywiście nic nie przesądzając, że usytuowanie sędziego śledczego właśnie takie, jakie jest ono w Anglii i Walii, powinno być jakimś nie tyle wzorcem, bo to za dużo powiedziane, ale pewnym punktem wyjścia do kształtowania tej instytucji - mówił prof. Piotr Kruszyński.
Wyjaśnił, jak chciałby, żeby ta instytucja funkcjonowała: sędziami pokoju mają być absolwenci wydziału prawa, bez konieczności odbywania aplikacji sądowej, prokuratorskiej, notarialnej, adwokackiej, czy radcowskiej, z odpowiednim, np. 4-letnim stażem pracy w organach administracji państwowej, samorządowej, kancelariach notarialnych, adwokackich, radcowskich, które uzyskały zaufanie społeczne, np. w wyborach powszechnych, czy przez rekomendację organów samorządowych. Takie osoby muszą być sprawdzone pod kątem kompetencji przez Krajową Radę Sądowniczą, ale nie powinny podlegać egzaminom. Za to powinny przejść obowiązkowy kurs.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: prof. Piotr Kruszyński, (prawnik - karnista, adwokat, Uniwersytet Warszawski, przewodniczący zespołu ds. sędziów pokoju)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 11.33
IAR/PR24/jmo
REKLAMA