Już za chwilę Wielkanoc. Etnolog: to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich
- To święto było już obchodzone w II wieku na pamiątkę męki i śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstania Jezusa. Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - mówiła w Polskim Radiu 24 etnolog dr Małgorzata Dziura.
2021-04-01, 09:30
Jak przypomniała dr Małgorzata Dziura, "Wielkanoc, czyli święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich". Pierwsze obchody upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie miały miejsce już w II wieku.
Powiązany Artykuł
Od Paschy do Wielkanocy
Wielkanoc jest świętem ruchomym. - Na soborze nicejskim w 325 roku ustalono termin tego święta na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a więc na czas między 22 marca a 25 kwietnia. Nadal w tym terminie mamy obchodzoną Wielkanoc, nic się nie zmieniło - tłumaczyła etnolog.
- Na przestrzeni wieków czas świętowania był różny - zaznaczyła ekspert. - Najpierw święta trwały tydzień, później trzy dni, a od 1775 roku papież Pius VI skrócił je ostatecznie do dwóch dni - wyjaśniła.
- "Najważniejszy moment naszego roku liturgicznego". O. Michał Legan o przeżywaniu Triduum Paschalnego
- Wielkanoc w rozkwicie - symbolika roślin
- Samemu można poświęcić święconkę, nie trzeba iść do kościoła
Tradycja
Powiązany Artykuł
Różne wizje Ostatniej Wieczerzy
Święta wielkanocne są również nazywane Paschą. To określenie nawiązuje do "wielkiego wiosennego święta żydowskiego odprawianego na przełomie marca i kwietnia, które było upamiętnieniem wyjścia Izraelitów z egipskiej niewoli". - To właśnie na to święto przybył Chrystus wraz z uczniami do Jerozolimy, gdzie został pojmany, ukrzyżowany i gdzie zmartwychwstał - podkreśliła rozmówczyni.
- Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - zaznaczyła dr Małgorzata Dziura i podkreśliła, że "obrzędowość wielkanocna jest bardzo złożona".
- Na tradycję pogańską połączoną z kultem dusz przodków nałożyła się tradycja antyczna związana ze świętowaniem wiosny, urodzajów, a także tradycja chrześcijańska związana z męką i zmartwychwstaniem Jezusa - tłumaczyła badaczka.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Między nami kobietami"
REKLAMA
Prowadząca: Anna Popek
Gość: dr Małgorzata Dziura, etnolog, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 23.37
REKLAMA
jbt/pr24
REKLAMA