"Chrystus nadzieją dla tych, którzy cierpią". Wielkanocne orędzie papieża Franciszka
Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do solidarności w walce z pandemią i przerwania wojen oraz zbrojeń. Franciszek przewodniczył uroczystej mszy świętej w bazylice watykańskiej, a następnie wygłosił Orędzie Wielkanocne i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
2021-04-04, 13:19
- Podczas wielkanocnej mszy świętej, odprawionej w Watykanie, papież Franciszek zaapelował o solidarność w walce z COVIS-19
- Papież zwrócił uwagę na to, że pandemia jest nadal w pełnym rozkwicie stawiając nas w bardzo trudnej sytuacji
- Kryzys społeczny i gospodarczy jest bardzo głęboki. Uderza zwłaszcza najuboższych. Mimo to, i to jest skandaliczne, nie ustają konflikty zbrojne i zbrojenia. To jest skandal naszych czasów - przekonywał
- Papież Franciszek powiedział też, że Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla wszystkich cierpiących z powodu pandemii. Zaapelował o powszechny pokój Chrystusa. Wymienił między innymi konflikty zbrojne w Syrii, Jemenie i na Ukrainie oraz akty terroru w Nigerii. Zwrócił się też o porozumienie między Palestyńczykami i Izraelczykami
- Wyraził swoją solidarność z młodymi ludźmi walczącymi o demokrację, szczególnie w Mjanmie. Zwrócił się o pomoc migrantom uciekającym przed wojną i nędzą
Powiązany Artykuł
Papież Franciszek: Zmartwychwstały Pan zaprasza, byśmy nie tracili nadziei
Z powodu pandemii papież wygłosił orędzie w bazylice Świętego Piotra, a nie w jej loggii. W bazylice Franciszka wysłuchało około 150 wiernych, którzy wcześniej uczestniczyli w odprawionej przez niego mszy. - Pandemia jest nadal w pełnym rozkwicie; bardzo uciążliwy jest kryzys społeczny i gospodarczy, zwłaszcza dla najuboższych; mimo to – i jest to skandaliczne – nie ustają konflikty zbrojne, i rozbudowywane są arsenały wojskowe - powiedział.
Posłuchaj
- Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla tych, którzy nadal cierpią z powodu pandemii, dla chorych i dla tych, którzy stracili bliskich. Niech Pan da im pocieszenie i wspiera trud lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek. Wszyscy, zwłaszcza najsłabsi, potrzebują pomocy i mają prawo, by mieć dostęp do niezbędnej opieki - oświadczył papież.
- "Chrześcijanin nie może siedzieć zamknięty". Abp Stanisław Gądecki zachęca do ewangelizacji, nie tylko w Wielkanoc
- Bp Markowski: okres wielkanocny uświadamia, jak bezgranicznie wiele Bóg zrobił dla człowieka
Jak dodał, jest to jeszcze bardziej widoczne w chwili, gdy wszyscy wezwani są do walki z pandemią, a podstawowym narzędziem w tej walce są szczepionki. - W duchu internacjonalizmu szczepionek wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi - zaapelował.
REKLAMA
Jezus "nadzieją dla wielu młodych"
Franciszek wskazywał, że Zmartwychwstały Chrystus jest pocieszeniem dla tych, którzy stracili pracę lub przeżywają poważne trudności ekonomiczne i są pozbawieni odpowiedniej opieki społecznej. Prosił władze o działania na rzecz tego, aby wszyscy, zwłaszcza rodziny najbardziej potrzebujące, otrzymały niezbędną pomoc.
Powiązany Artykuł
O. Michał Legan: bez zmartwychwstania Jezusa nie tylko wiara, ale również życie byłoby bezsensowne
Przypomniał, że pandemia zwiększyła liczbę ubogich i desperację tysięcy ludzi. - Jezus Zmartwychwstały jest również nadzieją dla wielu ludzi młodych, którzy zostali zmuszeni do spędzenia długich okresów bez możliwości uczęszczania do szkoły lub na uniwersytet i dzielenia czasu z przyjaciółmi - stwierdził. Przypomniał, że podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Watykanie wysłuchano głosów dzieci.
- Wszyscy potrzebujemy przeżywania prawdziwych relacji międzyludzkich, a nie tylko wirtualnych, zwłaszcza w wieku, w którym kształtuje się charakter i osobowość. Jestem blisko ludzi młodych na całym świecie, a w tej chwili szczególnie tych w Birmie, dążących do demokracji, pokojowo wyrażając swój głos, będąc świadomymi, że nienawiść można rozproszyć jedynie miłością - dodał Franciszek.
Apel o pokój na świecie
Papież mówił też o losie migrantów uciekających przed wojną i nędzą. - W ich obliczu rozpoznajemy oszpecone i cierpiące oblicze Pana, który wchodzi na Kalwarię. Niech nie zabraknie im konkretnych znaków solidarności i ludzkiego braterstwa, zadatków zwycięstwa życia nad śmiercią, które świętujemy w tym dniu - wskazał.
REKLAMA
- "Z głoszeniem Ewangelii związane są prześladowanie i krzyż". Papież odprawił Mszę Krzyżma
- Droga Krzyżowa znów na placu Świętego Piotra. Cierpienia dzieci tematem rozważań
Podziękował krajom, które przyjmują uchodźców, szczególnie Libanowi i Jordanii i wezwał: - Niech Chrystus, który jest naszym pokojem, położy wreszcie kres szczękowi broni w umiłowanej i udręczonej Syrii, gdzie miliony osób żyją wręcz w nieludzkich warunkach, a także w Jemenie, gdzie wydarzeniom towarzyszy głuche i skandaliczne milczenie, oraz w Libii, gdzie wreszcie widać drogę wyjścia z dekady sporów i krwawych starć. Zapewnił też o swej modlitwie za Irak, który odwiedził w marcu.
Powiązany Artykuł
Data Wielkanocy. Spór o obliczenia w pierwszych wiekach chrześcijaństwa
Prosił strony wszystkich konfliktów o podjęcie skutecznych starań, by je zakończyć i "pozwolić narodom wyczerpanym wojną żyć w pokoju oraz rozpocząć odbudowę swoich krajów".
"Przezwyciężyć mentalność wojny"
Modlił się o pokój i bezpieczeństwo dla Jerozolimy, by była miejscem spotkania, gdzie wszyscy będą czuli się jak bracia, a także o to, aby Izraelczycy i Palestyńczycy odnaleźli siłę dialogu i osiągnęli stabilne rozwiązanie, które "pozwoli dwóm państwom żyć obok siebie w pokoju i dobrobycie".
REKLAMA
Mówiąc o konfliktach w Afryce, papież apelował o poszanowanie praw człowieka i świętości życia, braterski i konstruktywny dialog w duchu pojednania i czynnej solidarności. - Niech Pan, który jest naszym pokojem, pomoże nam przezwyciężyć mentalność wojny. Niech sprawi, by jeńcy w konfliktach, zwłaszcza na wschodzie Ukrainy i w Górskim Karabachu, mogli bezpiecznie powrócić do swoich rodzin, niech też zainspiruje światowych przywódców do zahamowania wyścigu zbrojeń - wezwał papież Franciszek w orędziu.
Powiązany Artykuł
Bp Markowski: okres wielkanocny uświadamia, jak bezgranicznie wiele Bóg zrobił dla człowieka
Przypomniał, że w niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Minami Przeciwpiechotnymi, które nazwał "podstępnymi i strasznymi urządzeniami". - Co roku zabijają lub okaleczają wielu niewinnych ludzi i nie pozwalają ludzkości iść razem ścieżkami życia - dodał.
Franciszek przypomniał, że także w tym roku wielu chrześcijan obchodzi Wielkanoc z poważnymi ograniczeniami, a czasem bez możliwości uczestniczenia w celebracjach liturgicznych. - Módlmy się, aby te ograniczenia, podobnie jak wszystkie ograniczenia wolności kultu i religii na świecie, zostały usunięte, i aby każdy mógł swobodnie modlić się i uwielbiać Boga - wezwał.
Papież złożył życzenia dobrych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, a następnie udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
REKLAMA
mbl
REKLAMA