Kolbuszowa z obwodnicą. Ruszyły przygotowania do nowej inwestycji
Kolbuszowa będzie miała obwodnicę. Ministerstwo infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do inwestycji. Zakres przygotowań obejmuje opracowanie dokumentacji, wstępnych planów, a także uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które umożliwią opracowanie dokładnego projektu u rozpoczęcie zasadniczych prac. Obwodnica będzie gotowa do 2030 roku.
2021-04-12, 12:15
Kolbuszowa to miasto w województwie podkarpackim, stolica powiatu. W zeszłym roku liczyło niespełna 9 tysięcy mieszkańców. Przez Kolbuszową przebiega linia kolejowa oraz droga krajowa numer 9, która łączy Rzeszów z Radomiem. I to właśnie ta droga jest od wielu lat utrapieniem dla mieszkańców. W ciągu doby przejeżdża przez środek miasta kilkadziesiąt tysięcy pojazdów. To oznacza zanieczyszczenie powietrza, hałas i zagrożenie wypadkami. Mieszkańcy Kolbuszowej i władze samorządowe od wielu lat zabiegali o obwodnicę, która ominie miasto.
Element planu budowy 100 obwodnic
Inwestycja ta znalazła się w ogłoszonym w 2019 roku programie budowy stu obwodnic w całej Polsce. Dziś ministerstwo infrastruktury ogłosiło początek całego procesu, który ma doprowadzić do budowy. Oznacza to, że mieszkańcy Kolbuszowej muszą jeszcze poczekać na obwodnicę. Nie rozpoczęcie prac przygotowawczych oznacza, że droga powstanie.
Jak informuje Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga główna ruchu przyspieszonego. Jej długość wyniesie około 8 i pół kilometra. Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja obejmuje budowę trasy wraz ze skrzyżowaniami, lub węzłami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną nie związaną z drogą. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie "projektuj i buduj".
Dziś "miejski" odcinek drogi krajowej numer 9 przechodzi wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców. Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Ile kilometrów dróg zbudowała GDDKiA tej zimy? Opublikowano najnowsze dane
Obwodnica ważna dla całego Podkarpacia
Inwestycja wpisze się także w nowy, bardziej przyjazny układ komunikacyjny całego Podkarpacia.
GDDKiA podkreśla, że dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa ułatwi tranzyt w ciągu drogi Radom - Rzeszów i dalej w kierunku południowym, czyli do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.
Usprawni to ruch tranzytowy, którego część z drogi ekspresowej S7, przejmuje DK9. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
To nie jedyna tego typu inwestycja na Podkarpaciu. W ramach rządowego programu w tym regionie powstanie łącznie osiem obwodnic, w tym Brzostka i Kołaczyc, Jasła, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby, Pilzna, Przemyśla i Sanoka.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?
Czym jest program 100 obwodnic ?
W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 kilometrów. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
REKLAMA
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA