Wzmocnienie klasy średniej i samorządów. Gowin przedstawił cele Porozumienia
- Porozumienie chce wzmocnienia klasy średniej, która odpowiada za "spektakularny sukces Polski ostatnich 30 lat", wzmocnienia samorządów, przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa i jest przeciwne omnipotencji państwa - mówił w sobotę podczas konwencji programowej tej partii jej lider Jarosław Gowin.
2021-04-17, 14:33
Prezes Porozumienia zabrał głos dopiero pod koniec odbywającej się zdalnie konwencji tej partii, po kilku panelach programowych. Podkreślił, że po pandemii trzeba "wymyślić świat na nowo, od nowa wymyśleć Polskę i od nowa wymyśleć centroprawicę".
Powiązany Artykuł
Konwencja Porozumienia. Tematami: ochrona zdrowia, zielony ład i mieszkalnictwo
Porozumienie, jak mówił, chce nadać nowy blask takim słowom jak konserwatyzm. Opowiada się za tradycją Polski z jednej strony dumnej z siebie, z drugiej otwartej i tolerancyjnej.
Posłuchaj
Porozumienie, dodał, uważa się za ugrupowanie chadeckie i uważa, że chrześcijaństwo jest fundamentem cywilizacji. Opowiada się jednak za "przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa", bo politycy nie powinni się wtrącać do spraw religii, a z drugiej strony polityka powinna być domeną ludzi świeckich.
Sprzeciw wobec "omnipotencji państwa"
- Opowiadamy się za silnym państwem o wysokiej jakości usług publicznych - przekonywał Gowin. Porozumienie nie chce jednak państwa omnipotentnego, które "zagraża wolności i z definicji jest państwem niesprawnym". Porozumienie jest też partią prosamorządową i opowiada się za wzmocnieniem samorządów. Jest partią progospodarczą, przekonaną, że w gospodarce sprawdza się wolny rynek, a interwencja państwa powinna być ograniczona.
Powiązany Artykuł
Ile pieniędzy traci tygodniowo polska gospodarka z powodu jej zamrożenia? Jarosław Gowin wyjaśnia
- Jesteśmy partią opowiadającą się za wzmocnieniem klasy średniej - podkreślał Gowin. - To klasa średnia jest autorem tego spektakularnego sukcesu, jakim było ostatnie 30 lat naszej ojczyzny - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Działania na rzecz środowiska
Mówił też, że konserwatyzm Porozumienia jest "konserwatyzmem zielonym", a działania na rzecz środowiska partia wywodzi z przekonania, że ziemię trzeba zostawić w takim stanie, w jakim została powierzona. Porozumienie stoi też na gruncie przeprowadzonej za jego kadencji w resorcie nauki najgłębszej w III RP reformy naukowej, która jednak, jak podkreślał, została przeprowadzona w porozumieniu ze środowiskami naukowymi i zyskała ich akceptację.
Gowin dodał, że w kierowanym przez niego resorcie rozwoju, pracy i technologii kończą się prace nad koncepcją przebudowy polskiej gospodarki.
Polityk wskazał, że Porozumienie jest także partią proeuropejską, opowiadającą się za silną i podmiotową obecnością Polski w UE, ale przeciwko poszerzaniu kompetencji unijnych instytucji oraz ich ideologizacji.
Współpraca z nowymi osobami
- Porozumienie jest też partią dialogu i zgody narodowej, a także przekraczania podziałów - mówił Gowin. Zaprasza więc wszystkich do współpracy.
Czytaj także:
- "Efektem może być utrata większości w Sejmie". Lisicki o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy
- Dr Krzysztof Karnkowski: wcześniejsze wybory nie byłyby korzystne dla obecnego rządu
Prezes Porozumienia podziękował posłom Agnieszce Ścigaj i Lechowi Kołakowskiemu za rozpoczęcie współpracy z jego partią. Złożył też deklarację solidarności z prof. Wojciechem Maksymowiczem. - Wojtku, jesteś dla mnie ogromnym autorytetem - zwrócił się do niego Gowin.
Przed wystąpieniem były zarejestrowane wypowiedzi współpracowników Gowina, m.in. Marcina Ociepy i Michała Wypija, którzy określali swojego lidera m.in. jako "absolutnego męża stanu", polityka o "antycznej wrażliwości".
itom
REKLAMA
REKLAMA