Żegnamy ludzi ze świata polskiego sportu
Śmierć prezesa PKOl Piotra Nurowskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń ostatniego roku. Dziś żegnamy także wielu innych ludzi związanych z polskim sportem.
2010-11-01, 15:36
Polscy sportowcy, trenerzy, działacze, dziennikarze zmarli w ostatnich dwunastu miesiącach (1.11.2009 - 27.10.2010):
LISTOPAD 2009
Mieczysław Szymkowiak (91 lat), były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Jan Kuczyński (74), jeden z prekursorów zapaśniczego stylu wolnego w Polsce, olimpijczyk z Rzymu (1960), finalista mistrzostw świata (1958, 1959). Był także nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem, sędzią, działaczem. Absolwent warszawskiej AWF (1976). Ośmiokrotny mistrz kraju w stylu klasycznym i wolnym, w którym to w 1955 roku zdobył w stolicy tytuł akademickiego mistrza świata podczas Festiwalu Młodzieży.
GRUDZIEŃ
REKLAMA
Stanisław Frydrych (90), wieloletni wybitny członek Komisji Strzelania do Rzutków ISSF, współtwórca obowiązujących regulaminów. Uhonorowany, jako jedyny Polak, Niebieskim Krzyżem ISFF, najwyższym odznaczeniem Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego i Złotym Medalem Europejskiej Konfederacji Strzeleckiej.
Czesław Goszczyński (59), żużlowiec, był m.in. członkiem zespołu Włókniarza, który w 1974 roku wywalczył po raz drugi dla częstochowskiego klubu drużynowe mistrzostwo Polski, a w latach 1975-78 zdobył dwa srebrne i dwa brązowe medale DMP.
Henryk Braun (97), przez całą karierę reprezentował barwy jednego klubu - Warty Poznań, czołowy polski maratończyk w latach pięćdziesiątych, medalista mistrzostw świata weteranów. W latach 1929-1939 rywalizował z najlepszymi wówczas biegaczami: Januszem Kusocińskim, Józefem Nojim, Stanisławem Petkiewiczem.
Marian Kaznowski (79), jeden z pionierów sportu żużlowego w Częstochowie. W barwach Włókniarza zaczął jeździć jako 15-latek w 1946 roku. W latach pięćdziesiątych był reprezentantem kraju i czterokrotnie startował w finałach indywidualnych mistrzostw Polski (najwyższe, czwarte miejsce wywalczył w roku 1950). Jego karierę przerwał ciężki wypadek, jakiemu uległ w październiku 1954 roku na torze w Lesznie, w efekcie którego amputowano mu nogę.
REKLAMA
STYCZEŃ 2010
Janusz Atlas (60), jeden z najwybitniejszych dziennikarzy sportowych w Polsce. Publikował na łamach "Sztandaru Młodych", "Sportowca", "Tempa", "Przeglądu Sportowego", "Meczu" i "Piłki Nożnej", w której pełnił funkcję sekretarza i zastępcy redaktora naczelnego. Jego felietony ukazywały się w "Kulisach". Po przejściu na emeryturę od stycznia 2009 roku był pracownikiem PZPN i przewodniczącym komisji ds. mediów.
Krzysztof Kowalczyk (41), były trener siatkarzy AZS Politechnika Warszawa. Pracował również jako asystent selekcjonera, menedżer i szef banku informacji w reprezentacji Polski. W kadrze współpracował z Wiktorem Krebokiem, Waldemarem Wspaniałym i Stanisławem Gościniakiem. W igrzyskach olimpijskich w Atenach pomagał Gościniakowi.
Grzegorz Krzemiński (62), dziennikarz "Przeglądu Sportowego". Przez ponad 30 lat pełnił funkcję kierownika działu informacji. Imponował wyjątkowo rozległą wiedzą o sporcie.
REKLAMA
MARZEC
Zbigniew Gut (61), były piłkarz reprezentacji Polski, złoty medalista olimpijski z 1972 roku z Monachium. Przez wiele lat grał na pozycji prawego obrońcy w opolskiej Odrze. W reprezentacji prowadzonej przez Kazimierza Górskiego wystąpił w jedenastu meczach.
Paweł Morzycki (56), wieloletni dziennikarz magazynu "Żagle". Był człowiekiem pełnym pasji, ciekawości świata i miłości do żeglarstwa. Potrafił jak nikt inny dokumentować i opisywać rejsy i wyprawy.
KWIECIEŃ
REKLAMA
Piotr Nurowski (64), w lutym 2005 roku wybrany został na stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Funkcję tą pełnił społecznie. Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Jakub Ławecki (26), piłkarz, wychowanek Lublinianki, powoływany do juniorskich kadr narodowych, występował też w Motorze Lublin, Wiśle Kraków, Szczakowiance Jaworzno i Stali Stalowa Wola.
MAJ
Stanisław Kłotkowski (69), zasłużony trener łyżwiarstwa szybkiego. W latach 60. i 70. był w kraju czołowym zawodnikiem, startował w mistrzostwach Europy w 1968, 1969, 1970 i 1971 roku. Później pracował jako szkoleniowiec, prowadził kadrę narodową i reprezentację panczenistów Stanów Zjednoczonych. Był mężem Zofii Tokarczyk, dwukrotnej uczestniczki zimowych igrzysk olimpijskich (Sarajewo 1984, Calgary 1988), brązowej medalistki mistrzostw świata i wicemistrzyni Europy.
REKLAMA
CZERWIEC
Andrzej Piątkowski (75), trzykrotny medalista olimpijski w szabli. Stanął na podium igrzysk w Melbourne w 1956 roku, w Rzymie cztery lata później i Tokio w 1964 roku. Dwa srebrne i jeden brązowy medal wywalczył w turniejach drużynowych. Miał też w dorobku sześć medali mistrzostw świata, w tym dwa złote. Był 13-krotnym mistrzem kraju, jednym z "cudownych dzieci" węgierskiego fechtmistrza Janosa Keveya. Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem szablistów Legii Warszawa, a następnie kadry olimpijskiej (Monachium 1972).
Kazimierz Paździor (75), mistrz olimpijski w boksie igrzysk w Rzymie (1960). W 1957 roku zdobył pas mistrza Europy w kategorii lekkiej. Dwukrotnie był mistrzem Polski (1958, 1960), a raz wicemistrzem (1957). Dziennikarze nazwali go "filozofem ringu", ze względu na wyrozumowaną taktykę walki i spokój zachowywany między linami. Był mistrzem kontry.
LIPIEC
REKLAMA
Lech Nadarkiewicz (65), działacz sportowy, wiceprezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, w ostatnich latach był dyrektorem zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi. Przez wiele lat pracował jako trener skoczków.
SIERPIEŃ
Edmund Zientara (81), olimpijczyk, były trener i sekretarz generalny PZPN, członek honorowy związku. Rozegrał 40 meczów w drużynie narodowej, m.in. w igrzyskach w Rzymie w 1960 roku, w wielu pełniąc funkcję kapitana. Ze Stalą Mielec i Legią sięgnął po mistrzostwo Polski jako trener, a stołecznych piłkarzy doprowadził do półfinału Pucharu Europy. Szkolił też piłkarzy Pogoni Szczecin, pracował na Cyprze i z juniorskimi reprezentacjami Polski.
Bronisław Waruś (77), wicemistrz świata i trener kajakarzy górskich, a także ceniony sędzia. W latach 1954-56 startował jako zawodnik WKS Bydgoszcz. Czterokrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata. W latach 1957-61 wspólnie z Eugeniuszem Kapłaniakiem i Władysławem Piecykiem zdobył dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw świata.
REKLAMA
Henryk Czapczyk (88), były piłkarz Warty i Lecha Poznań. Reprezentując Wartę wywalczył w 1946 roku wicemistrzostwo Polski, a rok później tytuł mistrzowski.
Andrzej Gliński (67), biznesmen, menedżer i sponsor wielu polskich tenisistów oraz promotor turniejów rozgrywanych w kraju, m.in. cyklu "Złota Polska Jesień". Był też wiceprezesem Polskiego Związku Tenisowego. Wspierał też kariery m.in. Joanny Sakowicz i Magdaleny Grzybowskiej.
WRZESIEŃ
Eugeniusz Biskupski (62), olimpijczyk z Montrealu (1976), trzykrotny mistrz Polski w trójskoku, dziewiętnastokrotny reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych w latach 1971-79. W igrzyskach w Montrealu zajął siódme miejsce w trójskoku, a dwa lata później był dziesiąty w mistrzostwach Europy w Pradze.
REKLAMA
Zbigniew Kaliński (66), sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej w latach 1980-1989. Był również członkiem honorowym związku. Przez wiele lat pełnił funkcję delegata UEFA.
Emilia Szczawińska (84), w latach 1946-1953 ponad sto razy wystąpiła w reprezentacji Polski siatkarek. W pierwszych mistrzostwach świata w 1952 roku w Moskwie zdobyła srebrny medal. Grała też w zespole, który dwukrotnie zdobywał wicemistrzostwo Europy (1950 Sofia, 1951 Paryż) oraz brązowy medal w pierwszych mistrzostwach Starego Kontynentu w 1949 roku w Pradze.
Marek Leśniewski (56), jeden z czołowych piłkarzy Jagiellonii Białystok, wychowanek Stali Kraśnik, brązowy medalista mistrzostw Europy do lat 18.
Paweł Lorens (52), czołowy w kraju długodystansowiec w latach osiemdziesiątych. Był trzykrotnym mistrzem Polski w biegu na 20 km (1983, 1984, 1985), stawał na podium maratonów m.in. w Walencji, Berlinie, Barcelonie. W karierze reprezentował barwy krakowskiej Wisły oraz Górnika Brzeszcze.
REKLAMA
Józef Rubiś (79), dwukrotny olimpijczyk zimowych igrzysk i medalista biathlonowych mistrzostw świata. Karierę sportową rozpoczął od biegów narciarskich. Od 1962 roku startował wyłącznie w biathlonie. W olimpiadzie w Innsbrucku (1964) był szósty na 20 km. W mistrzostwach świata w Elverum w 1965 roku wraz z Gąsienicą-Sobczakiem, Stanisławem Szczepaniakiem i Stanisławem Łukaszczykiem zdobył brązowy medal, a rok później w Garmisch-Partenkirchen sztafeta w tym samym składzie wywalczyła srebrny.
PAŹDZIERNIK
Adam Brodecki (61), łyżwiarz figurowy, olimpijczyk. Dwukrotnie wraz z Grażyną Osmańską-Kostrzewińską wywalczył tytuł mistrza Polski w parach sportowych. Czterokrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata. W Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo wraz z Osmańską-Kostrzewińską zajął 11. miejsce.
REKLAMA
man
REKLAMA