Jarosław Gowin: chcemy pomóc innowatorom w spełnieniu ich marzeń o biznesie

W ramach Strefy Pomysłodawcy innowatorzy będą mogli uzyskać dostęp do niezbędnej infrastruktury, zweryfikować swoje pomysły biznesowe i skorzystać z doradztwa biznesowego oraz technologicznego - zapowiedział w wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

2021-04-28, 14:50

Jarosław Gowin: chcemy pomóc innowatorom w spełnieniu ich marzeń o biznesie
Z danych EBI wynika, że głównym celem inwestycyjnym firm zlokalizowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje wymiana zdolności produkcyjnych. Foto: Shutterstock

Ocenił, że "Polacy (...) są narodem kreatywnym, często jednak te pomysły nie wychodzą jednak poza fazę koncepcyjną", m.in. ze względu na brak środków. - Chcemy pomóc innowatorom w spełnieniu ich marzeń o biznesie - zadeklarował wicepremier.

Zapowiedział, że w ramach uruchamianego projektu Strefy Pomysłodawcy, który ma być częścią Planu dla Pracy i Rozwoju, polscy innowatorzy "będą mogli uzyskać dostęp do niezbędnej infrastruktury, będą mogli zweryfikować swoje pomysły biznesowe, (...) skorzystać z doradztwa biznesowego oraz technologicznego, a także w zakresie wymagań, którym muszą sprostać przedsiębiorcy", gdyż na końcu każdy patent musi przejść test, jakim jest wdrożenie gospodarcze - poinformował szef MRPiT.

Powiązany Artykuł

innowacje1200.jpg
Kadry naukowe kluczowe w innowacyjnej gospodarce

Dodał, że, "liczne analizy ekonomiczne wskazują, że przedsiębiorcy wytwarzający prawa własności intelektualnej odnotowują wyższe wyniki finansowe i ekonomiczne od tych, którzy nie są właścicielami takich praw".

Według Gowina przedsiębiorcy, którzy są właścicielami praw własności intelektualnej w przeliczeniu na jednego pracownika mają przychód wyższy o 20 proc. - To kluczowa przewaga konkurencyjna - powiedział szef MRPiT.

REKLAMA

Znak towarowy z kolei to według wicepremiera "nie tylko istotny składnik majątku przedsiębiorcy, który sam w sobie może być źródłem dochodu, to również skuteczne narzędzie promocyjne, które może być wykorzystywane do uwiarygodniania przedsiębiorstwa - dlatego bardzo ważne jest prawidłowe zabezpieczenie go przed ewentualnymi naruszeniami".

- Jako ministerstwo, chcąc spopularyzować ochronę znaków towarowych, zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego znak słowno-graficzny Plan dla Pracy i Rozwoju - Praca, Rozwój, Bezpieczeństwo - poinformował wicepremier.

Prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demba-Siwek Urząd poinformowała, że Urząd przygotował pakiet dla innowatora. Chodzi o pomoc małym i średnim firmom najpierw w zidentyfikowaniu własnych zasobów, a następnie we wskazaniu sposobu ich ochrony.

REKLAMA

Posłuchaj

Prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demba-Siwek o pomocy dla innowatorów. (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Jak dodała, przedsiębiorcy często wskazują, że barierą do ochrony patentów są wysokie koszty, dlatego Urząd planuje dofinansowanie

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej