Jest szansa na dodatek emerytalny dla wieloletnich działaczy OSP. MSWiA przedstawiło projekt ustawy
- Najważniejszym postulatem, który będzie zrealizowany na mocy projektu ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych - zapowiedział w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
2021-04-29, 12:47
29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowych rozwiązań ustawowych dla OSP. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaznaczył na początku spotkania, że "bardzo się cieszy, że może dzisiaj przekazać dobrą informację dla setek tysięcy ochotników i druhen, druhów ochotniczej straży pożarnej".
Powiązany Artykuł
"Zawsze są gotowi i stają do służby". Prezydent podziękował strażakom za pomoc w czasie pandemii
- Ten projekt dedykujemy wszystkim druhom i druhnom, którzy na co dzień, w dzień i w nocy, są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych. Naprawdę jest to piękny ruch i chce mocno podkreślić: jest to ruch unikatowy w skali świata - mówił polityk.
Kamiński wskazał także, że "rząd ma obowiązek mądrego wspierania obywatelskich inicjatyw". - OSP to wielki, szeroko rozgałęziony w całej Polsce oddolny ruch obywatelski, za którym stoi wielka, piękna tradycja. stoi wielka piękna tradycja. - To jest ruch, który wywodzi się jeszcze z XIX wieku - przypomniał.
Powiązany Artykuł
Strażacy pomagają w walce z COVID-19. "Ponad 200 razy dowozili potrzebny tlen do szpitali"
- Pomagają w kwarantannie, pracują na granicach i przy szpitalach. Straż podsumowała działania
- Strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień. Skorzystało z tego już kilka tysięcy osób
- Strażacy cały czas w gotowości. Kilkuset mundurowych monitoruje stan wałów przeciwpowodziowych
Dodatek emerytalny
- Każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę - druhna w wieku 60 lat, druh w wieku 65 lat - i którzy przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny - wyjaśnił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.
Wasik zwrócił uwagę, że dodatek będzie rósł z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. - A przypominam, że rząd zapowiedział, że niedługo osiągnie to 4 tys. złotych - dodał.
REKLAMA
Jak zaznaczył, resort spodziewa się dużego procesu uzgadniania tych dodatków, gdyż dokładna ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest w Państwowej Straży Pożarnej od roku 2012. - Część starszych ochotników uzyska ten dodatek na podstawie oświadczeń trzech świadków zweryfikowanych przez gminę i na tej podstawie komendant powiatowy wyda decyzje do zakładu emerytalnego o przyznanie dodatku - podkreślił.
Powiązany Artykuł
Rzecznik KG PSP: straż pożarna od początku włączyła się w zwalczanie koronawirusa w Polsce
Mariusz Kamiński poinformował, że tego typu projekt dot. OSP jest pierwszym w historii. - Zakończyliśmy w resorcie prace nad tym projektem i przesyłamy go dalszych prac rządowych z intencją żeby jak najszybciej pojawił się w parlamencie oraz rozpoczniemy szerokie konsultacje społeczne zwłaszcza z członkami OSP - mówił podczas konferencji.
jbt
REKLAMA