W przedsiębiorstwach nieco więcej optymizmu. Wraca presja na płace. Nowa prognoza NBP
Prognozy na drugi kwartał 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski - poinformował Narodowy Bank Polski.
2021-04-30, 16:45
- Prognozy na II kw. 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski - czytamy w analizie banku "Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Trochę więcej optymizmu
Dodano, że w dalszym ciągu bardziej optymistyczne niż prognozy o horyzoncie kwartalnym kształtują się prognozy roczne - wyraźnie przeważają w nich optymiści (22,4 proc. podmiotów oczekuje poprawy, a 10,5 proc. - pogorszenia).
W analizie wskazano, że choć w grudniu 2020 r. ankietowane przedsiębiorstwa dostrzegały możliwość pogorszenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, to. prognozy sformułowane w marcu br. sugerują już możliwość jej poprawy.
Powiązany Artykuł
Po majówce nowa odsłona tarczy antykryzysowej. ZUS przypomina
Dodano, że w pierwszym kwartale 2021 r., po raz pierwszy od ponad roku wzrósł odsetek firm, które zadeklarowały szybszy wzrost płac niż wydajności pracy (18,9 proc. badanych wobec 14,3 proc. w kwartale poprzednim), przy jednoczesnym delikatnym spadku udziału firm deklarujących sytuację odwrotną (10,4 proc. ankietowanych wobec 12 proc. w kwartale poprzednim).
Wraca presja na wzrost płac
Około 26 proc. przedsiębiorstw wskazuje na zbliżony poziom wzrostu wynagrodzeń i wydajności. Natomiast niecałe 45 proc. firm wskazuje brak zmian w relacji płac i wydajności w stosunku do poprzedniego kwartału.
- Po okresie skokowego spadku presji na wzrost płac w 2020 r., wraz z początkiem 2021 r. odnotowano wzrost wskaźnika, którego wartość powoli zbliża się do poziomów rejestrowanych przed rozpoczęciem pandemii. Aktualnie 60 proc. ankietowanych firm zgłasza pojawienie się presji na wzrost płac ze strony pracowników. Ponad 14 proc. przedsiębiorstw zwraca uwagę na nasilenie się wspomnianych nacisków w stosunku do kwartału poprzedniego - czytamy.
REKLAMA
Mniejsze zainteresowanie inwestycjami
Jak wynika z raportu, nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw silnie poprawiały się w ostatnich czterech kwartałach i powróciły już do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Łączna ocena optymizmu inwestycyjnego pozostaje jednak, mimo tych zmian, nadal poniżej średniej wieloletniej. Na tempo ożywienia inwestycji wpływa mniejsze, względem wcześniejszych obserwacji, zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami.
- Prognozy przedsiębiorstw dotyczące skali inwestycji w drugim kwartale, chociaż korzystniejsze niż w ub. kw., są wciąż raczej neutralne dla dynamiki nakładów. Jednocześnie przedsiębiorstwa z większym niż przed kwartałem optymizmem oceniały możliwości wzrostu inwestycji w horyzoncie całego bieżącego roku - wskazano.
Dodano, że niecałe 50 proc. badanych firm deklaruje zwiększenie przeciętnego wynagrodzenia na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy - odsetek tych przedsiębiorstw zmniejszył się o 5,7 pp. W stosunku do poprzedniego kwartału.
PAP, PR24, akg
REKLAMA