200. rocznica śmierci Napoleona. Uroczystościom sprzeciwia się lewica

We Francji odbędą się dziś obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. W paryskich uroczystościach weźmie udział prezydent Republiki Emmanuel Macron. Pałac Elizejski zaznaczył, że prezydent "upamiętni, ale nie odda hołdu" cesarzowi Francji, ponieważ jego zdaniem jest to postać kontrowersyjna.

2021-05-05, 01:40

200. rocznica śmierci Napoleona. Uroczystościom sprzeciwia się lewica
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Matthew Leigh

W Paryżu główne obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona odbędą się w Instytucie Francji - najważniejszej instytucji naukowej w kraju, założonej w okresie Rewolucji Francuskiej.

Powiązany Artykuł

forum-Stéphanie Monfermé 1200.jpg
Dżihadysta zamordował francuską policjantkę. Macron odda jej hołd podczas pogrzebu

Posłuchaj

Obchody 200. rocznicy śmierci Napoleona. Relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Obchody z udziałem prezydenta

Uczestnicy uroczystości wysłuchają wystąpienia historyków specjalizujących się w epoce Napoleońskiej. Następnie przemówienie wygłosi prezydent Macron. Polityk uda się później do kościoła Inwalidów, gdzie złoży kwiaty przy sarkofagu z prochami Napoleona. Będą mu towarzyszyć minister obrony narodowej Florence Parly, szef sztabu francuskiego wojska generał François Lecointre oraz potomek cesarza Jean-Christophe Napoleon Bonaparte - uznawany za głowę rodu Bonaparte.

Uroczystości związane z rocznicą śmierci Napoleona odbędą się także na Korsyce oraz w kilku francuskich miastach. Na wyspie świętej Heleny zorganizowano czytanie tekstów generałów, którzy towarzyszyli cesarzowi w ostatnich chwilach. Obchody zakończą się minutą ciszy o 17:49 - godzinie śmierci Napoleona.

Organizowaniu obchodów sprzeciwiła się francuska lewica i ruchy antyrasistowskie. Twierdzą one, ze Napoleon wspierał niewolnictwo w koloniach. Biuro prezydenta poinformowało, że Emmanuel Macron poruszy kwestię handlu niewolnikami w swoim przemówieniu. Dodano, że polityk nie ma zamiaru "zaprzeczać błędom czy przepraszać" za dzieło Napoleona.

REKLAMA

Czytaj również:

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej