200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy
- Wystarczy sięgnąć do historii wielu kolejnych koalicji antynapoleońskich. Za każdym razem stała za nią Korona Brytyjska. Początek wojen, w które wkracza Napoleon w dobie szalejącej rewolucji, to przecież wojna z koalicją przygotowaną przez Brytyjczyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta historyczny.
2021-05-05, 21:08
We Francji odbyły się dziś obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. W paryskich uroczystościach wziął udział prezydent Republiki Emmanuel Macron. Pałac Elizejski zaznaczył, że prezydent "upamiętni, ale nie odda hołdu" cesarzowi Francji, ponieważ jego zdaniem jest to postać kontrowersyjna.
Powiązany Artykuł
![Napoleon Bonaparte FREE 663_364.jpg](http://static.prsa.pl/images/5d93f1a5-bb55-420b-94ef-3f9069579ea4.jpg)
Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek
- Trzeba pamiętać o tym, że taką "gębę" Napoleonowi czy jego karykaturę tworzono już w czasie epoki napoleońskiej, a przede wszystkim odpowiadała za to propaganda brytyjska. Najlepszym przykładem tego będzie sam wzrost Napoleona, o którym wszyscy - zawsze i wszędzie - powtarzali i mówili, jaki to był niski, malutki karzełek. 1.68 m to nie jest wzrost karła. Może do wybitnie wysokich postaci Napoleon nie należał. Na standardy tamtej epoki nie był też straszliwie niski. Karła z niego zrobiła propaganda brytyjska, seriami rysunków, na których przedstawiano go właśnie jako zwykle niskiego. To jest jedynie przykład tego, co już wówczas robiono z Napoleonem, kreując go na tyrana, zwierzę, potwora, nieledwie monstrum oraz boga wojny - przypomniał Tomasz Łysiak.
- Faktycznie Napoleon kojarzy się przede wszystkim z wojnami. Cała epoka napoleońska praktycznie od samego początku i właściwie do końca, z niewielkimi przerwami to są wojny. Jednak trzeba pamiętać, że praktycznie każda z nich, poza jedną, to nie była wojna wypowiedziana i rozpoczęta przez Napoleona Bonaparte - dodał pisarz.
Posłuchaj
Gościem audycji był także Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia we Francji, który przedstawił m.in. stosunek dzisiejszych francuskich polityków do osoby Napoleona.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
REKLAMA
Goście: Tomasz Łysiak, Stefan Foltzer
Data emisji: 05.05.2021
Godz. emisji: 19.33
kmp
REKLAMA
REKLAMA