Bezpieczeństwo w sieci. Dr Protasowicki: przestępcy dążą do tego, żebyśmy sami złapali się w pułapkę
- To nic innego jak wykorzystanie najnowszej zdobyczy technologii i rozwiniętej socjotechniki. Tak naprawdę jesteśmy muchą, która wpada w sieć pająka. Ma nas zachęcić do tego, abyśmy sami dali się w nią złapać - powiedział o działaniach cyberprzestępców dr Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
2021-05-09, 09:39
Jednym z największych zgłoszonych wycieków danych było naruszenie bezpieczeństwa krajowej bazy danych identyfikacyjnych Indii Aadhaar na początku 2018 r., w wyniku którego utracono ponad 1,1 mld rekordów. Obejmowały one informacje biometryczne, takie jak skany tęczówki i odcisków palców, które mogły być wykorzystywane do otwierania kont bankowych i otrzymywania pomocy finansowej od rządu. Cyberataki grożą jednak każdemu z nas, a przestępcy internetowi wykorzystują do tego coraz to nowe sposoby.
Powiązany Artykuł
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. MON i Poczta Polska rozpoczynają współpracę
Nowe stare zagrożenia
Dr Igor Protasowicki podkreślił, że wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne zagrożenia. Ekspert podkreśla, że mają one taki sam charakter jak wcześniej, ale wykorzystują nowe rozwiązania. - Świat cyfrowy rozwija się symultanicznie. Wraz z rozwojem technik cyfrowych pojawiają się nowe zagrożenia. Spopularyzowały się te, rozsyłane dzięki mediom społecznościowym. Nie jest to nic nowego. To są te same niebezpieczeństwa, z którymi mieliśmy do czynienia np. przez pocztę mailową. One zostały tylko dostosowane do nowych warunków - powiedział.
- Atak hakerski na Twitterze. Aresztowano 17-latka, był "mózgiem operacji"
- Jest akt oskarżenia ws. cyberprzestępców. Chodzi o kradzież ponad 1,5 mln zł z kont bankowych
- Anonimowe telefony z prośbą o podanie danych osobowych. GIS ostrzega przed nowym sposobem wyłudzeń
Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przestępcy działają przede wszystkim przy wykorzystaniu dwóch metod. - Walka miedzy osobami, które mają jakieś dane a tymi, które są żywo zainteresowane ich pozyskaniem to nic innego jak wykorzystanie najnowszej zdobyczy technologii i rozwiniętej socjotechniki. Tak naprawdę jesteśmy muchą, która wpada w sieć pająka. Ma nas zachęcić do tego, abyśmy sami dali się w nią złapać - ocenił.
REKLAMA
- Jeżeli już padniemy ofiarą przestępcy, to nie jesteśmy w stanie tego samodzielnie stwierdzić. Najpowszechniejszymi metodami wykorzystywanymi w cyberprzestępczości jest łowienie danych i podszywanie się pod inną tożsamość - dodał.
Dr Igor Protasowicki zaznaczył także, że w przypadku pojawienia się zagrożenia czy podejrzeń z naszej strony, najlepiej od razu zmienić swoje hasła, które powinny być jak najbardziej skomplikowane.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
REKLAMA
Gość: dr Igor Protasowicki (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)
Data emisji: 09.05.2021
Godzina: 09:06
dz
REKLAMA
REKLAMA