Jak działał rząd Tuska w 2024 roku? "Pewne reformy nie zostały zauważone przez większość"

- Wprowadzono pewne reformy, na przykład rentę wdowią czy babciowe. To istotne zmiany. Dotyczą one stosunkowo niewielkich grup społecznych i mogą nie być aż tak wyraźnie dostrzegalne przez większość, jak na przykład wcześniejszy program 500 plus - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Rafałowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

2025-01-01, 15:00

Jak działał rząd Tuska w 2024 roku? "Pewne reformy nie zostały zauważone przez większość"
Ministrowie rządu Donalda Tuska podczas posiedzenia Sejmu . Foto: PAP/Paweł Supernak

Początek roku to czas podsumowań w różnych dziedzinach, także w polityce. A przez ostatnie 12 miesięcy wiele się działo. Rząd Donalda Tuska zajmował się m.in. rozliczaniem poprzedników, ale wprowadził też szereg zmian legislacyjnych, które w znaczący sposób przełożyły się na życie Polaków.

Posłuchaj

prof. Wojciech Rafałowski i dr Andrzej Anusz gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia) 51:07
+
Dodaj do playlisty

Prof. Wojciech Rafałowski podkreślił, że "wszyscy patrzymy przede wszystkim na osiągnięcia rządu czy jego problemy z perspektywy stu obietnic, które zostały złożone przez Koalicję Obywatelską" przed wyborami parlamentarnymi.

Działania rządu Tuska: podwyżki dla budżetówki, renta wdowia i babciowe

- Wiemy, że zostały one spełnione w niewielkiej części. Można się doliczyć kilkunastu spełnionych punktów. Myślę, że każdy z nas będzie patrzył na to czy dokonania rządu i realizacja obietnic przełożyły się na sytuację osobistą czy zawodową. Pracownicy sfery budżetowej mogą na przykład docenić podwyżki, które otrzymali. Zdaje się, że to pozwoliło między innymi na zahamowanie odpływu nauczycieli z zawodu - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Jak dodał, "wprowadzono pewne reformy, na przykład rentę wdowią czy tak zwane babciowe". - To istotne zmiany. One dotyczą stosunkowo niewielkich grup społecznych. Zatem z tego punktu widzenia mogą nie być aż tak wyraźnie dostrzegalne przez większość, jak na przykład wcześniejszy program 500 plus, który był odczuwalny dla bardzo dużej części społeczeństwa - powiedział profesor. 

REKLAMA

Od razu jednak dodał, że "nie jest tak, że rząd ma wyłącznie osiągnięcia". - Bo ewidentnie są różne problemy. Widać, że na przykład kwestie klimatyczne, choćby sprawy związane z wiatrakami, generalnie się nie udają. Wydaje się też, że pozycja Polski w Unii Europejskiej nie jest tak silna, jak mogłaby być. Wydawało się, że słabość Francji i Niemiec można wykorzystać lepiej - podkreślił prof. Wojciech Rafałowski.

"Przejmowanie narzędzi realnego sprawowania władzy"

Gościem audycji był także dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Zaznaczył, że bardzo istotny w ocenie pracy gabinetu Donalda Tuska jest fakt, że "w 2023 roku powstała nowa koalicja rządząca, która przejęła władzę po ośmiu latach sprawowania rządu przez inny obóz polityczny".

- Ten fakt narzucił pewną logikę, polegającą na tym, iż można w dużym stopniu odnieść wrażenie, że nowa koalicja rządząca skoncentrowała się na przejmowaniu narzędzi realnego sprawowania władzy. Chodzi między innymi o sytuację w wymiarze sprawiedliwości - powiedział politolog.

Dodał, że "partie, które dzisiaj tworzą rząd twierdziły, że PiS w dużym stopniu zabetonowało pewne instytucje, między innymi prawne".

REKLAMA

- Teraz trwa pewne rozkalibrowywanie systemu, który działał przez ostatnie kilka lat. Natomiast ewidentnie widać, że jest z tym kłopot. Myślę, że niektórzy zwolennicy obecnego rządu mają jednak poczucie zawodu: że to idzie za wolno, za słabo. A w ostatnim czasie sędzia Igor Tuleya stwierdził, że po tym roku w wymiarze sprawiedliwości jest większy chaos niż był nawet za czasów PiS - podkreślił dr Andrzej Anusz.

Czytaj także:

* * * 

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Goście: prof. Wojciech Rafałowski (socjolog, UW), dr Andrzej Anusz (politolog, Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 31.12.2024
Godzina emisji: 23.06
Źródło: PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej